Co to jest apteka, które można by w niej kupić leki i kto ją może otworzyć?

Jak to napisał popularny polski wieszcz Jan Kochanowski, o znaczeniu ludzkiego zdrowia taki tylko się zorientuje, kto to zdrowie straci. A gdzie udajemy się, gdy to niestety się wydarzy? W każdym chyba miasteczku znajduje się choćby jeden specjalny market, w którym moglibyśmy nabyć wszelkie leki.
Co poniektóre z nich są dostępne jedynie na tzw. receptę wydawaną poprzez doktora w przychodni lub w szpitalu.

Turbo szczotka

Autor: Hoover
Źródło: Hoover
Jest to wskaźnikiem ważności rzeczy, ale też sposobem na redukcję stawki co poniektórych leków. Czasem albowiem zdarza się, że identyczny medykament może być oferowany w takowym miejscu jak apteka bez recepty, jednak jeżeli ją posiadamy, to nabytek danego leku jest do pewnego stopnia refundowany poprzez NFZ. Tyczy się to np. co poniektórych preparatów farmaceutycznych. A kto może sprzedawać w aptece? Okazuje się, iż wyłącznie specjaliści w dziedzinie farmacji, gdyż powinny oni rozumować się nie wyłącznie na różnorodnych dostępnych medykamentach, ale także na chemii czy też biologii. Jak mówi zasada utworzona kiedyś przez Hipokratesa: primo non nocere. Dotyczy ona przecież nie tylko lekarzy, lecz i właśnie aptekarzy.
Nie tak dawno temu w naszym kraju nastąpiła nowelizacja prawa w materii praw, jakie powinien posiadać posiadacz apteki. Mówi ona o niniejszym, iż sklep z lekami może uruchomić jedynie osoba mająca dobre wyszkolenie farmaceutyczne. Ponadto tego typu osoba powinna mieć aktywne prawo do robienia tego fachu i nie może mieć ona w Internecie aptek.

Warto również nadmienić, że w takowym obszarze jak apteka oferowane są nie tylko pastylki, czyli leki posiadające tak zwaną substancję czynną, lecz również takowe preparaty jak bandaże, maści czy suplementy diety.