Kiedy może pomóc psycholog dziecięcy? Jak wygląda psychoterapia dziecięca? Jakie zachowanie dzieci są niepokojące?

Czasami zdarza się, że nie tylko dorośli potrzebują pomocy psychologa w trudnych chwilach. Wymagają jej również najmłodsi, jacy nie radzą sobie z bardzo traumatycznymi przeżyciami, albo zwyczajnie z trudnościami dnia codziennego. W jakim momencie zgłosić się do tego typu specjalisty?

smutny chłopiec

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,
Dość częstym problemem, kiedy przydatny jest psycholog (więcej treści na ten temat) dziecięcy, są sytuacje kiedy dziecko nie mówi, albo mówi dość mało. Tego typu problemy zdarza się, że dotyczą całkiem małych pociech w wieku dwóch lat, które jeszcze nie gaworzą. Podobnie jak starszego dziecka, jakie mówi tylko pojedyncze wyrazy. Czasem pomoc logopedy jest pomocne, natomiast niestety zdarza się tak, iż za tego typu problemami kryją się inne sprawy. Problem wszak może być psychologiczny. Psycholog dziecięcy jest w stanie ocenić to jak rozwija się dziecko oraz pomoże znaleźć przyczynę problemów – psycholog – znajdź informacje – z miasta Bochnia>.

Czasami powodem, dla jakiego udajemy się do psychologa jest dziwne zachowanie pociechy. Stałe obgryzanie paznokci, to pewnie jedno z częstych niepokojących zachowań. Natomiast są także takie jak uderzanie głową o podłogę, jąkanie jak również wyrywanie włosów z głowy. Dzieciaki często mają trudności z rozładowaniem napięć. Nie umieją sobie jeszcze dobrze poradzić ze stresującymi sytuacjami. Czasami pomimo wielkich chęci, rodzic nie dostrzega przyczyny tego typu zachowania. Psycholog jest w stanie z dobrym skutkiem w takiej sytuacji pomóc.

Czasem w momencie głębszych problemów czy traum przyda się dziecięca psychoterapia. Różni się ona bardzo od tej, na którą uczęszczają dorośli. Dziecko Tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że uczestniczy w terapii. Spotkanie to bardziej rodzaj zabawy, z dużą ilością różnych aktywności. Jest i rysowanie, i śpiewanie i odgrywanie scenek. Sporą rolę w takiej psychoterapii odgrywają też też rodzice. Psychoterapia jest przydatna, kiedy dziecko ma lęki, ma fobie czy nerwice. Na takich zajęciach dzieci uczą się jak walczyć z problemami oraz nabierają pewności siebie. Warto skorzystać z tego rodzaju pomocy, by wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

psychologia

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Jest jeszcze sporo innych sytuacji, kiedy wsparcie psychologa lub dziecięcego psychoterapeuty jest czymś bardzo ważnym. Nie powinno się bagatelizować tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasami, opiekunom ciężko jest spojrzeć z boku oraz dostrzec przyczynę problemów. W takim wypadku pomóc może właśnie specjalista – .