Najnowocześniejsze technologie gwarantują lepsze i bardziej bezpieczne życie, zwłaszcza te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego dobrym przykładem

W niektórych sytuacjach niezbędne są specyficzne warunki. Weźmy prosty przykład: lodówka. Co by było, jakby nam się nagle popsuła? No tak kłopot, bo wiele produktów, które w niej przechowujemy wymagają istotnie specjalnych warunków, które mogą zapewnić specjalne parametry, zwłaszcza temperatura. Jeszcze bardziej specjalistyczne warunki są konieczne w przypadku przewożenia organów ludzkich lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym trudzącym znane są takie terminy, jak ultrazamrażarki, NIR czy ciekły azot w kriobiologii.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekły azot znajduje się w 78% w atmosferze. Do handlu tworzy się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To właśnie tam powietrze atmosferyczne jest czyszczone i schładzane w celu skroplenia. W takim procesie określone gazy są odseparowywane podczas destylacji frakcyjnej w kriogenicznych wartościach temperatury. Ciekły azot wymaga specjalistycznych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalistycznych, izolowanych próżniowo zbiornikach a także cysternach w temperaturach przedziału od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza. Z tej przyczyny potrzebne okazują się specjalne ultrazamrażarki.

praca nad próbkami biologicznymi

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Kriobiologia to dziedzina badawcza, która wykorzystuje bogactwo biologii i fizyki. Jest to bardzo precyzyjna nauka która odnosi się do warunków, w jakich ma miejsce krioprezerwacja życia i funkcji biologicznych w niezwykle niskich wartościach temperaturowych (dochodzących do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna polega na zamrażaniu w ciekłym azocie preparatów biologicznych (komórki, tkanki) w różnorodnych torebkach, fiolkach, jakie umieszczamy w systemach butlowych oraz specjalnie stworzonych do takich zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspierane one są ponadto nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a również niezwykle zaawansowanymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia zwielokrotniają system mrożenia jednocześnie podnosząc jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z powodzeniem wykorzystuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia czy innych bankach roślin czy komórek macierzystych. Więcej na temat NIR i innych specyficznych pojęć można zobaczyć w serwisie .

Spora różnorodność technicznych rozwiązań w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, szczególnie w ciekłym azocie, odgrywa bardzo istotną rolę. Podnosi to i usprawnia pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie nowatorskie rozwiązania teleinformatyczne pozwalają na pełną dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To niezwykle ważne w tego typu działaniach – całkowite bezpieczeństwo i najbardziej nowoczesne technologie.