Nauka języka polskiego dla obcokrajowców

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest niezwykle istotna i pożądana. Dzięki niej wyprawy do innych krajów są łatwiejsze, bowiem zdolność porozumiewania się w danym języku pozwala na uniknięcie sporych stresów. Jest to znaczące także w razie wystąpienia groźnych sytuacji, na przykład urazu przy pracy.

Generalnie przy znajomości języka obcego łatwiej można poradzić sobie z różnymi zwykłymi sprawami w innym kraju. Z tej przyczyny coraz więcej osób obecnie podejmuje naukę języków. Z pewnością najpopularniejszy na świecie jest język angielski, którym można porozumieć się w większej części krajów na świecie. Chęć nauki obcego języka niejednokrotnie także motywowana jest zawarciem związku z osobą z obcego państwa i przeprowadzeniem się do niego na stałe. Także języka polskiego uczy się spora grupa ludzi z innych krajów. Dlatego przykładowa fraza „korepetycje z polskiego przez internet” wpisana w wyszukiwarkę daje dużo wyników.

Trudności polszczyzny

Książki

Autor: Matthew
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo obcokrajowców zgadza się, że język polski jest niezwykle kłopotliwy do opanowania dla osoby, która nigdy nie miała z nim do czynienia. Wynika to w dużej mierze z trudności z wymawianiem, spowodowanych pojawianiem się w polszczyźnie znacznej ilości „szeleszczących” głosek, jakie nie występują w żadnej innej mowie. Z tego powodu niejednokrotnie osoby, które nauczyły się polskiego, nie mogą wyeliminować obcego akcentu. Język polski ma także skomplikowaną gramatykę z uwagi chociażby na duża liczbę przypadków, przez które się odmienia. Mimo trudności wielu ludzi z zagranicy bardzo dobrze język polski opanowuje.

Sposoby naukiJęzyka polskiego można uczyć się różnymi metodami. Na terenie Polski przykładowo funkcjonuje dużo szkół oraz instytucji zlokalizowanych przy uniwersytetach, które nauczają języka polskiego obcokrajowców (czytaj więcej). Oczywiście analogicznie jak w przypadku każdego innego języka, możliwa jest samodzielna nauka polskiego za pomocą książek. Jest to jednak bardzo trudne ze względu na konieczność opanowania wymowy. Stosowane są również sposoby bardziej nowoczesne. Możliwe są na przykład konwersacje dla obcokrajowców online, dzięki którym określony człowiek bez opuszczania domu może odbywać lekcje obcego języka.

Posted in Bez kategorii.