Co to jest chirurgia szczękowa i jakiego rodzaju zabiegi przeprowadza chirurg o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej?

Specjalność chirurgia szczękowo-twarzowa jest to dyscyplina medycyny, jaka kojarzy z sobą fragmenty chirurgii plastycznej oraz chirurgii stomatologicznej, traumatologii oraz medycyny ogólnej.

janpol

Autor: Erik Charlton
Źródło: http://www.flickr.com
zabiegi które chirurg szczękowy wykonuje w tej sferze przeprowadza się na ogół do usuwania tak zwanych zębów mądrości, likwidacji wad zgryzu, uszkodzeń lub okaleczeń twarzy w skutek wypadku, terapia stanów zapalnych, guzów i torbieli w okolicy szczękowych zatok. Chirurgii szczękowo-twarzowej nie możesz mylić z chirurgią stomatologiczną. Zazwyczaj wykonywane zabiegi z tej dziedziny to na przykład: eliminacja ząbków z zębodołów i zębów mądrości, usuwanie korzeni, transpozycja zębów czy też stabilizacja kości.
Chirurgia twarzowo-szczękowa jest to kombinacja ogólnej medycyny oraz odontologii. Absorbuje się terapią schorzeń jamy ustnej (w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki) i twarzoczaszki. Na operacyjny stół na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej zazwyczaj trafiają skomplikowane przypadki, gdy sam dentysta stomatologia ursynów albo chirurg plastyczny nie jest zdołał pomóc. Deformacja twarzy, na przykład w skutek poważnego wypadku bądź pobicia, wymagać może interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wymagane jest też w przypadkach, kiedy zgryz jest niepoprawny. Częste wady zgryzu są to: wysunięcie żuchwy albo zgryz otwarty.

Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się również do zabiegów kształtowania brody, np.: nadania odpowiednich proporcji, zmniejszania albo powiększania brody czy korekta jej kształtu.