Im stajemy się coraz bardzie wiekowi, tym bardziej podatni na rożne choroby – jak się przed nimi obronić?

Na tym też polega żywot, że niekiedy musimy mierzyć się z różnorakimi chorobami. Niektóre jednak przypadłości dopadają nas w różnych momentach życia. Właściwie to w każdym wieku może nam się zdarzyć zapaść na jakąś chorobę, najgorsze jednak są wtedy, kiedy mamy słabszy organizm, tak jak to ma miejsce w podeszłym wieku. Najczęściej określa się tak ludzi po 60-tce, jednak także po pięćdziesiątce możemy się spodziewać kłopotów. Może nas na przykład dopaść zwyrodnienie plamki żółtej. Co to takiego? Czemu występuje

?

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się postrzeganiem prostych linii, jako linii falistych albo zniekształconych, ale też coraz większym problemem z czytaniem. Choroba przebiega w różnym tempie i może skończyć się zupełną utratą widzenia. Niestety, ale degeneracja plamki żółtej jest bardzo częstą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia. Pojawia się u 8,8 procenta populacji, ale częściej zapadają na nią kobiety. Jej żniwo rośnie z wiekiem, więc po 75. roku życia występuje już prawie u 28% ludzi. Na całym globie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Tym bardziej, że społeczeństwa coraz szybciej się starzeją, także problem ten przybiera na sile.

A jakie są przyczyny powstawania tej nieprzyjemnej przypadłości? Niestety, nie udało się znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Można natomiast stwierdzić, że najważniejszy w tym jest wiek osoby. Przypadłość ta dotyka 5-10% ludzi w wieku 65-75 lat,jak również 20-30% dorosłych w wieku ponad 75 lat. Także ważnymi czynnikami w tej kwestii są płeć, jak mówiliśmy wcześniej żeńska, rasa biała, dziedziczenie, inne choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, jak również brak przeciwutleniaczy, do których należą witamina C lub E.

Spotykane są dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Zwyrodnienie-plamki-AMD-/Zwyrodnienie-plamki.Jedna postać to tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Rodzaj suchy pojawia się aż u 80-90% chorych. W tej odmianie na warstwie podsiatkówkowej oka pojawiają się złogi, mają one negatywny wpływ na ostrość widzenia. Ten rodzaj rozwija się powoli i wywołuje mniejsze szkody. Ten rodzaj jesteśmy w stanie leczyć, kiedy stosujemy leki (polecamy krople do nosa dla alergików) korzystnie wpływające na ukrwienie.

Znacznie niebezpieczniejszy jest rodzaj drugi – mokry. Podczas choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko walczy z niedokrwieniem wytwarza nadprogramowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Szkodzą one komórkom, robią się blizny, co sprawia, że dochodzi do dalszego uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym przypadku bardzo szybkie, nawet w ciągu kilku miesięcy. Najwięcej informacji na ten temat jest w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”