Czym musi się odznaczać dobry gabinet ginekologiczny? Na jakie rzeczy panie powinny zwracać uwagę?

Pacjentki odwiedzające nowy gabinet ginekologiczny oraz nieznanego im wcześniej specjalistę, u którego jeszcze nie miały okazji być podchodzą z pewną dozą dystansu do tej wizyty. Chcą się upewnić czy takie miejsce jest dobre oraz czy mogą zaufać temu lekarzowi. Pierwsza rzecz to stopień czystości i podejście ginekologa do tej kwestii. Kobiety muszą być uczulone na tym punkcie. Należy zwrócić uwagę chociażby na to czy przy umywalce jest płyn do dezynfekcji rąk. Przy okazji tego typu wizyt zwraca się także uwagę na rodzaj sprzętu, w który wyposażony jest gabinet.

ginekolog

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście jego jakość bardziej ocenia się przez pryzmat tego w jakim jest stanie, czy jest wiekowy czy nowy, czy jest sprawny. Jednak warto wiedzieć co powinno się znajdować w dobrym gabinecie specjalistycznym. Jakie sprzęty powinny tam być? Po pierwsze oczywiście krzesło ginekologiczne. Jest on podstawą takiego gabinetu, ale sprawdźmy czy ma on jednorazowe podkłady, często z papieru, jakie muszą być wymieniane po każdej pacjentce korzystającej z fotela. Jest to podstawa zachowania właściwej higieny. Urządzenie do USG jest obecnie już czymś standardowym.

Lekarz powinien mieć możliwość zrobienia na miejscu tego typu badania, chodzi na przykład o USG piersi, ciąży, jak również USG EEG w czuwaniu dopochwowe. Ważne ażeby można było zaraz na miejscu sprawdzić budzące niepokój objawy. Sporo zabiegów ginekologicznych właściwie nie wymaga pobytu w szpitalu tylko mogą one zostać zrobione właśnie w gabinetach ginekologicznych. Do tego rzecz jasna potrzebne jest ważne wyposażenie. Ogromnie ważne jest odpowiednie światło, dlatego niezbędna jest lampa operacyjna (). To dobre natężenie światła jest w stanie w dużym stopniu polepszyć komfort pracy ginekologa oraz jego precyzję.

Tego typu zabiegowe lampy to sprzęt, który jest potrzebny tak przy zwykłym badaniu jak również w czasie większego zabiegu, więc powinna być ona stałym elementem wyposażenia. Sprzęt do odkażania narzędzi to również podstawa. Pewnie nikt z nas nie jest znawcą i ma problemy by odróżnić konkretne rodzaje medycznych maszyn jak choćby koagulator, który służy na przykład do usuwania nadżerek. Powinniśmy natomiast mieć świadomość, iż im więcej specjalistycznego sprzętu tym lepiej. Znaczy to bowiem, że taki lekarz w swoim gabinecie przeprowadza sporo zaawansowanych zabiegów więc ma z pewnością sporą wiedzę.