Doskonały sposób na odprowadzanie nieprzyjemnych zapachów

Wszystkie pokoje, w jakich spędzamy czas, wymagają regularnego wietrzenia. Dotyczy to również chociażby do aut. W czasach klimatyzacji praktycznie nie otwieramy już okien, ale może prowadzić to do generowania się w samochodzie niemiłych zapachów, drobnoustrojów czy grzybów.

ozonator

Autor: David D
Źródło: http://www.flickr.com
Do niedawna dezynfekcja (czytaj więcejpłyn do dezynfekcji powierzchni) wnętrza samochodu była możliwa jedynie w zakładach zajmujących się czyszczeniem klimatyzacji, w których ozonowanie jest fragmentem pakietu serwisowego. Aktualnie każdy może posiadać swój osobisty ozonator. Ozon, zatem O3, to trójatomowa odmiana tlenu o bardzo silnych właściwościach dezynfekujących. W dużym stężeniu może on funkcjonować nawet drażniąco przykładowo na drogi oddechowe czy też błony śluzowe. Z tego też powodu bardzo ważne jest zachowanie umiaru oraz nie wdychanie ozonu w jego czystej formie. To, co odróżnia go od zwykłego tlenu, którym oddychamy każdego dnia, to jego budowa cząsteczek. W wypadku ozonu składa się ona z trzech atomów tlenu, a nie z dwóch.

rozwiązanie

Autor: Virginia State Parks
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnych względów niewykonalne jest magazynowanie ozonu, więc aby korzystać z jego dobrodziejstw, konieczne jest jego wygenerowanie na miejscu. To obowiązek generatorów ozonu określanych także jako ozonator. Trójatomowa postać tlenu ma dużo zastosowań przy zachowywaniu czystości i antyseptyki pomieszczeń. Dzięki takim urządzeniem jak ozonator, można prędko i łatwo pozbyć się wielu typów zanieczyszczeń, także niezauważalnych na pierwszy rzut oka. Usuwanie bakterii czy drobnoustrojów ze środka samochodu lub układu klimatyzacji to oczywiście nie jedyne zyski, jakie niesie ze sobą cykliczne stosowanie ozonatora.

Ozon usuwa nieładne zapachy, jakimi przesiąknięte mogłyby być tapicerka także te pochodzenia zwierzęcego i doskonale rozkłada dym z papierosów, nie zostawiając po nim żadnego śladu. Może się to okazać niezwykle przydatne, jeżeli zakupiliśmy używane auto, w którym jego poprzedni posiadacz często palił papierosy.