Fizjoterapia – jaki to zawód? Kto jest w stanie zostać fachowcem w tym obszarze? Jakie warunki trzeba spełnić?

Fizjoterapeuta jest fachowcem, jaki trudni się przeprowadzaniem zabiegów fizjoterapeutycznych w okresie terapii, rehabilitacji czy profilaktyce. Pracuje on z osobami niepełnosprawnymi, z kłopotami neuromięśniowymi oraz mięśniowo-szkieletowymi, z ludźmi po amputacjach.

fizjoterapeuta

Autor: UC Physiotherapy
Źródło: http://www.flickr.com
Zadaniem terapeuty jest powstrzymanie następujących zmian w organizmie, poprawienie sprawności ruchowej oraz działalność profilaktyczna przez stosowanie właściwych zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży i ćwiczeń.

Chcemy Cię zachęcić do nowej ciekawej witryny – kontynuuj wyszukiwanie (optyk-trejnowski.pl/szkla) bez przeszkód, by móc zapoznać się z innymi artykułami na ten temat.

Rozpoczynając pracę z pacjentem fizjoterapeuta powinien uwzględniać różnorodne przeciwwskazania zdrowotne do stosowania określonej terapii oraz w odpowiedni sposób dopasowywać ćwiczenia oraz zabiegi, aby odniosły właściwy skutek.

Fizjoterapeuta musi być osobą otwartą, spokojną, umiejącą szybko nawiązywać znajomość ze swoim pacjentem. Dla lepszych efektów w fizykoterapii duże znaczenie ma częsta motywacja pacjenta i zachęcanie do robienia zaleconych ćwiczeń oraz zabiegów, nawet jak sprawiają ból. Fizjoterapeuta powinien być osobą cierpliwą, jaka do każdego ma podejście indywidualne. Ponieważ w swojej pracy fizjoterapeuta często pracuje z ludźmi w podeszłym wieku czy niepełnosprawnymi powinien umieć wzbudzić w nich zaufanie i mieć do nich właściwe podejście.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com
Zawód fizjoterapeuty można wykonywać po ukończeniu studiów wyższych o profilu fizjoterapia. W zależności od uczelni nauka jest w stanie trwać 3 lata (studia I stopnia) w trybie stacjonarnym, lub trzy i pół roku w sytuacji studiów niestacjonarnych (istnieją również studia 4,5-roczne). Studia pierwszego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i gwarantują pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Można też kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, jakie trwają dwa lata i kończą się zdobyciem tytułu magistra, z ewentualnością kontynuowania kształcenia na studiach doktoranckich. Od fizjoterapeutów wymaga się również stałego doszkalania się, co jest związane z pojawiającymi się nowatorskimi sposobami prowadzenia terapii. Kursy dla fizjoterapeutów umożliwiają osiągnięcie przydatnych certyfikatów, dzięki którym możliwe jest dalsze kształcenie. To zapewnienie, iż zabiegi stoją na najwyższym poziomie, a może skorzystać na tym każda ze stron. Klienci, ponieważ mogą liczyć na najwyższą jakość usług, a także fizjoterapeuta, który dzięki kolejnym poleceniom od zadowolonych klientów uzyskuje większą popularność, co ma wpływ na jego zarobki.