Jakiego rodzaju wyróżniamy badania słyszenia oraz czy są przyczyny uleczalne?

To jeden z najbardziej istotnych zmysłów człowieka, którym się on posługuje. Bardzo wielokrotnie zdarza się sytuacja, że ulega on osłabieniu. W naszym społeczeństwie funkcjonuje tego typu przeświadczenie, że pogorszenie słuchu jest to normalny proces w życiu osoby ludzkiej, który wynika z podeszłego wieku.
Niezwykle wiele przyczyn, gdy tracimy słuch, są to przyczyny uleczalne niezależnie od wieku.

słuch

Źródło: http://pixabay.com
Jeżeli natomiast przyczyna utraty słyszenia jest nieuleczalna, w takiej sytuacji można by podwyższyć jakość życia osoby ludzkiej przy pomocy dostępnych ogólnie aparatów słuchowych. Bardzo istotnym czynnikiem w rokowaniach jest wówczas czas, który minął od wystąpienia czynnika uszkadzającego do czasu rozpoznania. Niezwykle istotne jest zatem, aby wykonać odpowiednie testy, które są w stanie ocenić zdolność słyszenia dźwięków. Testy, które badają słuch moglibyśmy podzielić na kilka grup. Najbardziej istotny podział, to podział na badanie obiektywne oraz subiektywne. Te badania różnią się od siebie zaangażowaniem chorego w czasie prowadzenia badania. Badania subiektywne wymagają współpracy chorego, który musi mówić, kiedy słyszy dany odgłos. Takie badanie nie może być zastosowane u chorych, którzy nie są w stanie współpracować. Są to dzieci lub osoby upośledzone psychicznie.
Najprostszym testem, który może wykonać lekarz, który podejrzewa wadę słyszenia bez względu na specjalizację lekarską, jest to test, który przeprowadzany jest za pomocą potocznej mowy oraz szeptu. Wtedy lekarz staje w jakiejś odległości od pacjenta oraz stawia mu pytania. Posługuje się w takiej sytuacji zarówno zwykłą siłą głosu oraz szeptem. Odległość z której pacjent może usłyszeć zapytania lekarza, daje niezwykle ogólny obraz zdolności słyszenia pacjenta. Są także odmienne badania nieco bardziej dokładne, jakimi lekarz posługuje się w gabinecie.

Do tego służą tak zwane próby stroikowe.

Przejdź do artykułu, który umieściliśmy pod poniższym linkiem oraz czytaj więcej rehabilitacja wrocław na ten temat, który na pewno Cię zainteresował. Nie czekaj!

Przy nich stosowane są stroiki – w muzyce określane są one kamertonami – przykładając je do ucha oraz czaszki chorego. Testy te są niebolesne, a dla lekarza są bardzo przydatne.