Miejsce, gdzie możemy przeprowadzić badania

Tak, więc dla wielu dzieci laboratorium to idealny świat. Kiedy młody adept wiedzy naukowej zauważy suszarki do próbek, mnogość kolb szklanych, kolorowe płyny i wiele innych rzeczy, że aż może się zakochać. Każde dziecko jest ciekawskie, więc obecność w laboratorium na pewno będzie fantastycznym doświadczeniem.

sprzęt laboratoryjny

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo z tych uczniów zafascynowanych taką wizytą w laboratorium będzie chciało zostać chemikami lub innymi naukowcami, którzy będą zmuszeni do korzystania z takiego miejsca. W takim przypadku najważniejsze będzie wyposażenie laboratorium. W liceach laboratoria są bardzo często niekompletnie wyposażone. Na lekcjach chemii nie we wszystkich szkołach średnich są robione doświadczenia. Ale na studiach czy to chemicznych czy to związanych z geografią laboratorium musi być świetnie wyposażone, by móc zrobić jakieś badania, potrzebny jest komplet przyrządów począwszy od barwników, przez menzurki, mieszadła, a na suszarkach i wytrząsarkach skończywszy. Sprzęt tego typu jest drogi. Jednak, jeśli chce się uchodzić za wyższą szkołę, na, którą dobrze trafić konieczne są laboratoria z prawdziwego zdarzenia. Nie mówiąc już o instytutach badawczych wspieranych przez koncerny, gdzie wyposażenie jednego laboratorium to środki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niezbędny sprzęt w laboratoriumW laboratorium jest wiele różnego typu sprzętu. W związku z jego wykorzystaniem musimy też pamiętać o tym, że może się on zużyć szybciej lub wolniej. Wszystko zależy od tego, czy w odpowiedni sposób ze sprzętu korzystamy i czy odpowiednio go konserwujemy. To znaczy, czy na przykład myjemy we właściwy sposób szkło laboratoryjne. Niektóre sprzęty ze szkła mogą być myte w zmywarkach laboratoryjnych, jednak nie w każdym laboratorium są zmywarki (zmywarki do laboratorium). Wtedy trzeba delikatnie myć zabrudzony sprzęt. W takich wypadkach często wiele szkła po prostu się tłucze. Gdy ktoś myje szesnastą kolbę, nie dziwi fakt, że może mu się wyśliznąć z dłoni.
Dlatego dobrze jest pomyśleć o zakupie zmywarki laboratoryjne. Nasza praca będzie wtedy prostsza i przyjemniejsza i będziemy mieli pewność nie tylko tego, że mniejsza ilość przedmiotów się stłucze, ale też pewność, że wszystko będzie czyste. To znaczy, że nie pozostaną na nim próby z poprzednich doświadczeń. Dzięki czemu wyniki badań będą właściwe i rzetelne. Dobrze, więc, jeśli już mamy zmywarkę w laboratorium to trzeba o nią dbać.