Opieka nad potrzebującymi – to pokazuje nasze współczucie i charakter. Nie zapominajmy, że nasze dobre samopoczucie nie będzie trwało już zawsze, warto więc o nich dbać

W całym naszym życiu powinniśmy wyznawać zasadę, iż opieka należy się najsłabszym, bardziej podatnym na różne niebezpieczeństwa. Do takiej grupy zaliczyć trzeba tych najmłodszych, inwalidów czy zwierzęta. To w jaki sposób podchodzimy do tych ludzi oraz zwierząt mówi o nas, naszej kulturze, o tym jak umiemy wczuć się w sytuację innych i naszym człowieczeństwie. W naszym kraju sporo musimy jeszcze uczynić na tej płaszczyźnie, ale już widoczne są te dobre sygnały, które mówią, iż egzystencja tych ludzi, oraz potrzebujących opieki zwierząt, wciąż się poprawia.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com
Nie da się jednakże tego stwierdzić na przykład o chorych psychicznie. O nich jakby nie pamięta każda instytucja, przez co takie osoby są skazane na wegetację w starych, zupełnie nieprzygotowanych do ich potrzeb ośrodkach, w ośrodkach, gdzie od wieków nie było remontu, gdzie jest zimno, a jest w nim skwar w lecie, gdzie warunki są gorzej niż skandalicznie. To samo można powiedzieć o schroniskach dla zwierząt.

Zainteresowany? To dla nas fantastyczna wiadomość. Więc kliknij tu Pomidory włoskie i czytaj bez ograniczeń kolejne fachowe wątki.

Są niedofinansowane, zanieczyszczone, zaniedbane, znajduje się tam za dużo zwierząt, wciąż czegoś niestarcza. Niestety, nie widać sygnałów, które zwiastowałyby poprawę.

Całe szczęście istnieją ludzie o dobrym sercu, którzy przygarniają bezdomne zwierzęta. To są tak zwane domy zastępcze, w których zwierzaki mogą jakiś czas przebywać, nim znajdą własny dom. Trochę lepiej ma się sytuacja w temacie opieki nad osobami starszymi. Najczęściej tacy ludzie mieszkają w domu seniora, gdzie panują dość dobre warunki. Jasne, iż i tutaj da się zauważyć sporadyczne przypadki zaniechań, niespełnianie procedur i ogólnie złe podchodzenie do starszych osób, jednakże tego typu sytuacje możemy napotkać wszędzie, będą one nieuniknione, tak długo jak system nie stanie się idealny. A czy taki kiedyś się stanie, trudno powiedzieć.

Najistotniejsze jednak jest to, iż w społeczeństwie panuje dość spora wrażliwość na innego człowieka, ponieważ to właśnie określa nas, jako ludzi. Trzeba więc o tym pamiętać, że w ostateczności jesteśmy tylko osobnikami o pewnej pozycji w hierarchii społecznej, jeśli dzisiaj znajdujemy się na szczycie, to nie możemy być pewni, co będzie za kilka lat. Szczególnie powinni to pamiętać ignoranci zapatrzeni we własną osobę, nieszanujący innych. Kto wie, czy i oni nie będą potrzebowali pomocy za kilka lat.

Więcej: dom seniora Kraków