Profilaktyka chorób wzroku

Oko to nieoceniony narząd człowieka, albowiem aż 82% bodźców jest przesyłanych do mózgu właśnie przez oczy. To dzięki nim poznajemy świat i jego wspaniałości. Toteż tak ważne jest, abyśmy troszczyli się o ten narząd i nie bagatelizowali oznak różnego rodzaju chorób z nimi związanych.

okularnicy

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli więc odnosisz wrażenie, że w ostatnim czasie pogorszył Ci się wzrok, widzisz jak przez mgłę, spotykają Cię coraz większe trudności w widzeniu w momencie czytania a także oglądania telewizji, a kierowanie pojazdem stało się dla Ciebie niemożliwe – mogą być to początki choroby, zwanej zaćmą. Wtedy potrzebna jest pilna wizyta u okulisty. Zaćma należy do najbardziej popularnych chorób oczu. Choruje na nią prawie co pięćdziesiąty Polak, a pierwszym jej objawem jest postępujące krok po kroku pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi do stopniowego zacierania się oglądanego obrazu.

Niektóre choroby wzroku, (w tym zaćma) mogą być dziedziczne. Z tej przyczyny gdy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o profilaktykę, czyli rokroczne badanie wzroku. Okresowe badanie wzroku u okulisty ułatwia szybkie wykrycie chorób, które przebiegają w pierwszym etapie choroby bezobjawowo.

Podczas spotkania u okulisty, ten – po wykonaniu podstawowego badania oczu – może wyznaczyć datę wykonania wielu innych badań, w celu dokładniejszego zbadania oka lub oczu. Oczy to okno, przez które lekarz okulista może ”zobaczyć” ogólny stan naszego zdrowia, i dokonać łatwej oceny stanu żył i tętnic. Dlatego też tak ważne są badania kontrolne, nawet jeżeli nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem.

Aktualnie nie powstał jeszcze żaden lek zapobiegający lub klinika stomatologiczna łódź leczący zaćmę, więc niezbędna jest operacja. Zabieg usunięcia zaćmy polega na wyeliminowaniu zmętniałych soczewek a następnie zastąpieniu ich syntetycznymi soczewkami (implantami), które gwarantują najwyższą jakość obrazu. Znaczące jest, by klinika, gabinet na które się zdecydujemy operowały na najbardziej cenionym w świecie medycyny sprzęcie. Przeprowadźmy wywiad wśród znajomych, sprawdźmy okulistów, posiadające swoje strony w sieci, a na pewno znajdziemy taki, któremu będziemy mogli zaufać.