Rodzaje gier komputerowych

Wraz z rozkwitem gier komputerowych, producenci kreowali coraz różniejsze warianty gier, charakteryzujące się odmiennymi strategiami prowadzenia techniki gry, trybu. Ciężko wyodrębnić jakiś sprecyzowany podział gier, jako że w literaturze przedmiotu nie istnieje sprecyzowany podział gier ze względu na rodzaj.

Zestawiając opisane przez autorów odmiany gier możemy podzielić je najgeneralniej na:
symulatory, gry strategiczne, fabularne, RPG, sportowe oraz inne. Omówię dzisiaj niektóre z nich.
Gry wyścigi. Rodzaj gier polegających na ściganiu się z współzawodnikami. Zadaniem gracza będzie zdobycie pierwszego miejsca bądź uzyskanie jak najlepszego czasu okrążenia.

Zaciekawił Cię nasz wątek? W takim razie kliknij w link do strony (https://sigma-chelm.pl/szkolenia-zawodowe/) i ciesz się kolejnymi faktami. W razie jakichkolwiek wahań – zwróć się do nas.

Możemy ścigać się rozmaitymi pojazdami (naziemne), natomiast sama natura gry także może być zmienna (zręcznościowa albo symulacyjna).

Piknik na łonie natury

Autor: Daniel Glifberg
Źródło: http://www.flickr.com
Walentynkowy prezent

Autor: Princess Academy
Źródło: Princess Academy
Symulatory cechują się przede wszystkim tym, że odzwierciedlają rzeczywiste zdarzenia w iluzorycznym świecie, przykładowo symulatory lotów, symulator podróżowania czterokołowcem, itp. Występują w nich ograniczenia typu fizyka przedmiotów, chociaż są wyjątki, np. popularna seria The Sims. Gry takie zazwyczaj posiadają samouczek. Symulatory to również tego rodzaju gry, w których mamy możność budowy miast. Najbardziej prawdopodobnie znaną grą symulacyjną jest seria wspomnianej wcześniej gry The Sims, w jakiej istnieją ogromne możliwości posunięcia. W skrócie rozrywka polega na prowadzeniu wirtualnego życia Simów (odpowiednik osób), którym trzeba zbudować dom, odnaleźć pracę bądź dbać o potrzeby fizjologiczne, albo też zdobywać znajomości, dbać o nie oraz awansować na coraz wyższe stanowisko pracy. Gra nadaje się świetnie dla dziewczynek. Kreowanie doskonałych Simów, jakie w pewnym sensie odzwierciedlają nas samych, umożliwia spełniać własne fantazjowania w świecie fikcyjnym.
pomieszczenie
Forge of Empires to gra przeglądarkowa, w jakiej konstruujesz swoje własne miasto i towarzyszysz mu poprzez wszelkie okresy istnienia cywilizacji, poczynając od ery kamienia. Odkrywaj nowatorskie technologie i wchodź w nowe epoki.

Zapisz się na kartach przeszłości, budując wyjątkowe, nowoczesne konstrukcje oraz olbrzymią metropolię. Powiększaj własne imperium dzięki strategicznie zaprojektowanym kampaniom a także umiejętnym posunięciom militarnym. Skonstruuj własny świat.