Terapia uzależnień – kiedy jest konieczna?

O konieczności terapie uzależnień mówi się na ogół w przypadku ludzi, którzy nadużywają specyfików odurzających, lub cierpią na inne uzależnienia psychiczne czy fizyczne.

Uzależnienie od dowolnej używki (alkoholu, narkotyków, ) jest schorzeniem jak każde inne i uświadomienie sobie tego stanowi podstawę terapii. Dzięki temu możliwy jest czynny udział pacjenta w kuracji, co ułatwia w dużym stopniu jej prowadzenie. Motywy do walki z nałogiem są różnorodne, jednakże istotne, ażeby pomysł zapoczątkowania kuracji wyszedł od samego uzależnionego. Według terapeutów, wyłącznie wówczas leczenie uzależnienia ma szansę powodzenia, jeśli pacjent przetrawiał do głębi decyzję o jego rozpoczęciu.

zaburzenia

Autor: Austin Kirk
Źródło: http://www.flickr.com
nałóg przychodzi z czasem, o czym należy pamiętać. Na nieszczęście jest ono ogromnie złudne i najczęściej osobie uzależnionej wydaje się, że nic jej nie grozi. Nierzadko słyszy się, iż jeden kieliszeczek winka do obiadu albo szklaneczka whisky na sen to jeszcze nie jest alkoholizm – a to bardzo często błędne wrażenie. Tak samo zresztą jest z innymi substancjami uzależniającymi, jednakże również z działalnością człowieka, jaka może wieść do uzależnień na przykład korzystanie z komputera bądź seks. Często wydaje nam się, że terapia uzależnień jest dla ludzi, jacy sięgnęli dna w swoim uzależnieniu. Warto jednak mieć pojęcie, że wizyta w poradni leczenia uzależnień mogą powstrzymać sięgnięciu dna.

Umiejętnie prowadzona kuracja pomaga wyzwolić się z uzależnienia jak też żyć dalej normalnie. Trzeba o tym pamiętać oraz nie obawiać się rozmowy z terapeutą.

Kliknij ten link, aby sprawdzić, co inny serwis udostępnił na ten wątek. To z pewnością także Cię zaciekawi.

Ona na pewno nie zaszkodzi.