W jakiej sytuacji jest konieczność wyrwania zęba?

Usunięcie zęba mimo tego, że stomatologia rozwija się w znacznym tempie, wciąż bywa czasem wymagane.
Usuwanie zębów w inny sposób określane ekstrakcją, jest to zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym.

Góry Stołowe

Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl
Istotą tego typu zabiegu jest usunięcie zęba z jamy ustnej. Usuwanie zębów jest to zabieg prowadzony zazwyczaj w miejscowym znieczuleniu.

Jeśli ten artykuł jest według Ciebie ciekawy, to szybko kliknij tu i sprawdź tamto opracowanie – tam również odnajdziesz dużo ciekawych informacji.

Dzięki użyciu lekarstwa miejscowego znieczulenia, procedura usuwania zębów odbywa się bezboleśnie. Warto tu podkreślić, że po podaniu znieczulenia, czucie dotyku zostaje zachowane, dzięki temu pacjent czuć może ucisk oraz rozpieranie w okolicy, która jest operowana. Bóle zębów to zmora wszystkich osób od bardzo długiego okresu. Na początku jedyną możliwością leczenia było usunięcie przyczynowego zęba. W takiej sytuacji zajmowali się tym cyrulicy lub kowale. Postęp techniki i nauki stomatologicznej spowodował, że większość zębów udaje się odratować, ale w niektórych okolicznościach zabieg wyrwania zęba jest konieczny.

usuwanie zębów

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatnio doszło do niezwykle znacznego rozwoju specjalizacji stomatologicznej. Nowe procedury oraz używane aktualnie surowce stomatologiczne pozwalają na uratowanie dużej ilości zębów przed wyrwaniem. Niestety wciąż są tego typu sytuacje, w których zęby trzeba usunąć. lekarz stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnego zbadania chorego, ocenia czy konkretny ząb da się jeszcze uratować. Zalecenia do wyrwania zęba wynikać mogłyby z dolegliwości tkanek twardych zębów, które do leczenia zachowawczego oraz protetycznego nie nadają się.

Dużo jest zębów, które mają nieodwracalne zapalenie miazgi oraz nie nadają się do endodontycznego leczenia niedostatecznej ilości tkanek zęba, aby go odbudować po endodontycznym leczeniu. Tego typu zęby nadają się jedynie do usunięcia. W rezultacie bardzo zaawansowanych stanów chorobowych tkanek, które otaczają ząb, dochodzi zazwyczaj do ubytku podparcia kostnego zębów.