W ostatnich latach liczba pacjentów odwiedzających statystyczną polską aptekę spadła

Na taki stan odzwierciedlający formę krajowego rynku leków wpływa kilka czynników. Głównym czynnikiem okazuje się być z całą pewnością nasycenie rynku. W ostatnim okresie zobaczyć możemy, szczególnie w tych dużych polskich aglomeracjach, przyrost aptek.

kanapki

Autor: Charles Haynes
Źródło: http://www.flickr.com
Na każdej ulicy możemy znaleźć dwie, a często i trzy apteki obok siebie. Prócz tego, od początku roku 2012 obowiązuje najnowsza ustawa refundacyjna. Te (post daniela przepisy) nakładają na apteki sztywne marże od leków refundowanych. Farmaceuci nie mogą też stosować systemów lojalnościowych, informowania o bonifikatach, rabatach i ofertach specjalnych na lekarstwa sprzedawane bez recepty. Wszystko to powoduje, że nim zdecydujemy się na otworzenie apteki winniśmy się mocno zastanowić albo wybrać właściwą metodę działania. W Polsce nie brak jest propozycji sieci franczyzowych o ugruntowanej już pozycji, które przed podpisaniem umowy z ewentualnym franczyzobiorcą starannie zgłębiają rynek, na jakim ma funkcjonować nowa placówka. Kiedy więc w naszym w zainteresowaniu jest apteka franczyza, może okazać się to doskonałym krokiem. Oferta franczyzowa kierowana jest do osób twórczych, chcących odnieść sukces w sprzedaży w branży o dużym zaufaniu społecznym, poszukujących pewnych zasad prowadzenia własnej działalności ekonomicznej, stawiających na rozwijanie się i wyzwania, a jednocześnie pragnących wykorzystać otrzymaną wiedzę i rutynę w praktyce – więcej o franczyzie aptek.
Kolejną kwestią jest forma kupowania leków do naszej apteki. Grupa zakupowa aptek jest świetnym pomysłem na dostawę. W ciągu ostatnich lat znacznie zmieniła się sytuacja na naszym rynku detalicznym leków – koniecznie sprawdź nowafarmacja.com.pl.

Pojawienie się sieci aptek wymusiło na prywatnych właścicielach konieczność dostosowania cen oraz prowadzenia zabiegów promocyjno-marketingowych. Jednym z rozwiązań ułatwiających konkurencję z sieciami są grupy zakupowe. Wspólne wielkie zamówienia w hurtowniach dają szansę negocjacji niższych cen.