Zatroszcz się o siebie i uratuj swe zdrowie – umów się na wizytę do lekarza ginekologii i spytaj o histeroskopię

Jednym z ważnych znaków alarmowych dla każdej kobiety, są nietypowe krwawienia z dróg rodnych. Jeśli masz bardzo obfite, nieregularne miesiączki lub pojawiają u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe, trzeba zapytać swojego lekarza ginekologii o histeroskopię.

kobiece choroby

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Histeroskopia – co to jest?Histeroskopia to badanie ginekologiczne macicy, a dokładnie endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej wskazany organ ().Badanie umożliwia wykrycie ewentualnych zmian chorobowych: polipów, mięśniaków, zrostów a także raka. Sprawdzony ginekolog powinien wykonać histeroskopię, gdy jest ryzyko, że badanie USG nie wystarczy do określenia trafnej diagnozy.Najczęstszą przyczyną badania jest: podejrzenie nieprawidłowości w budowie macicy, problem z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, niepokojące krwawienia, ewentualność pojawienia się zrostów wewnątrzmacicznych.

Jak lekarz przygotowanie do badania pet przeprowadza badanie?Histeroskopia polega na wprowadzeniu do macicy nowoczesnego sprzętu zwanego histeroskopem. Urządzenie podłączone jest do monitora, dzięki temu ginekolog potrafi skutecznie odczytać obraz z kamery i ocenić jamę macicy. Zależnie od stanu pacjentki przeprowadza się histeroskopię: diagnostyczną, zabiegową oraz operacyjną. Badanie diagnostyczne jest najmniej inwazyjne i może być przeprowadzone bez wcześniejszego znieczulania i badań laboratoryjnych. Histeroskopia zabiegowa, jak sam nazwa określa, wiąże się z przeprowadzaniem zabiegu, który odbywa się przy zastosowaniu specjalnych mikronarzędzi. Histeroskopia zabiegowa daje szansę na pobranie materiału do badania histopatologicznego, usunięcie małych mięśniaków czy polipów.

kobieta

Autor: NANTES
Histeroskopia operacyjna jest polecana, gdy powinniśmy usunąć większe zmiany patologiczne, przykładowo liczne mięśniaki albo polipy endometrialne.
Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu i po przeprowadzeniu wcześniejszych badań laboratoryjnych.

Gdzie można wykonać histeroskopię?
Zabieg możemy wykonać w swoim mieście. Jeżeli nie mamy zaufanego ginekologa, wystarczy, że wspomożemy się Internetem, wpisując przykładowo „ginekolog Bielsko-Biała” (więcej pod linkiem) i pójdziemy na wizytę do lekarza, który w największym stopniu nam odpowiada. Pamiętajmy, w przypadku gdy pojawiają się u nas niepokojące objawy, niezwłocznie zarejestrujmy się do lekarza.