Żeby nagrać płytę warto dobrze prześledzić szczegóły współpracy studiów nagrań

Chcąc nagrać sesję zespołu w studiu należy uważnie prześledzić szczegóły współpracy studiów nagrań z okolicy. W zależności od tego, czy jesteśmy początkującymi amatorami, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku muzycznym, czy też jesteśmy zespołem, który odniósł pierwszy sukces, powinniśmy znaleźć stosowne dla siebie studio. Porządne studio nagrań powinno dysponować sporą ilością profesjonalnego sprzętu. Musimy zwrócić szczególną uwagę na klasę posiadanych gratów.

płyta

Autor: Mrs. Gemstone
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście niezwykle ważną sprawą jest to, jaką muzykę chcemy zarejestrować. Jeśli jesteśmy kapelą punkową i chcemy nagrać materiał na nasz debiutancką epkę, nie musimy płacić zbyt wiele za wynajem dobrego studia nagrań.

Zgodzisz się chyba, że powyższy artykuł jest nieszablonowy. Jeśli zatem masz ochotę przestudiować go głębiej, zobacz informacje będące tutaj.

Być może takie podejście nawet naruszyłoby ideę naszej muzyki. W tym przypadku sprawdzi się dobrej klasy omikrofonowanie pieców gitarowych, przynajmniej dobrej klasy okablowanie, przyzwoity mikser i osoba odpowiedzialna za wszystkie szczegóły, czyli realizator.

Jeżeli natomiast mamy zamiar nagrać materiał na płytę orkiestry symfonicznej, musimy koniecznie wziąć pod uwagę ogromną ilość elementów, wynająć filharmonię, albo studio posiadające adekwatne do naszych potrzeb warunki, najwyższej klasy mikrofony, okablowanie, fortepian, być może również perkusję i nieliczne inne instrumenty. Bardzo ważny jest również klimat panujący w takim studiu. To niezwykle potrzebne, kiedy możemy nagrywać materiał w atmosferze sprzyjającej twórczemu i wrażliwemu przeżywaniu w trakcie pracy (patrz szczegóły). Zwykle studia nagrań udostępniają swoje gitary i wzmacniacze.

muzyka

Autor: Sony
Źródło: Sony
Naturalnie wielu instrumentalistów woli nagrywać na swoich gitarach, jednak porządne studio nagrań powinno posiadać rozmaite gitary, wzmacniacze, co najmniej jeden instrument klawiszowy, aby każdy, kto nagrywa mógł poeksperymentować z brzmieniem do swoich utworów, albo miał możliwość domiksować wybrane partie o nieco innej barwie. Najlepsze studia nagrań na świecie to potężne budynki, w których mieszczą się rozmaite sale nagraniowe, specjalnie przystosowane kabiny akustyczne, duże sale koncertowe, ale także w studiach takiego rodzaju znajdziemy miejsce przystosowane do odpoczynku, czasami może być to nawet pokoje do zabiegów na ciało, baseny czy inne atrakcje. Najistotniejsze jest jednak naturalnie dobrać takie studio nagrań, jakie spełni nasze aktualne potrzeby i oczekiwania, nie narażając nas dodatkowe wydatki, które mogą okazać się nad wyrost.