Zwolnienie medyczne po ustaniu zatrudnienia, kapitał początkowy oraz ZUS ZWUA – ważne informacje

Zasiłek chorobowy za zwolnienie lekarskie wolno zdobyć nawet po ustaniu zatrudnienia, chociaż powinny być spełnione pewne istotne wymagania. Jeżeli pracownik zachorował w czasie trwania pracy, natomiast choroba nie minęła aż do jej ustania, wtedy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia oraz zasiłek chorobowy rzecz jasna mu się należą. Do czasu unieważnienia umowy, świadczenie to jest wypłacane przez pracodawcę, jednakże po jej ustaniu wypłaca je ZUS.

zwolnienie lekarskie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com

Trzeba jednak złożyć do ZUSU dobrą dokumentację, która opisuje stan zdrowia pacjenta – zwolnienie lekarskie po ustaniu pracy. Trzeba to wykonać w ustalonym czasie, gdyż przekroczenie go zdoła wywołać wstrzymanie świadczenia. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie jest wypłacany osobom, jakie przyjmują rentę albo emeryturę, są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych czy też nie zdobyły prawa do zasiłku. Kapitał początkowy to pojęcie, które pozostało wprowadzone przez Fundusz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy wylicza się jednostkom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a także postaciom, jakie płaciły kwoty na ubezpieczenie przed rokiem 1999. Kapitał początkowy jest kalkulowany na bazie wniosku, jaki jest rozważany poprzez odpowiednią jednostkę w ZUS (więcej: czytaj na poradnik.wfirma.pl). Suma kapitału początkowego może być zróżnicowana, istnieje również nieco różnorodnych sposobów na jej wyznaczenie. Jeśli potrzebujemy starać się o ustalenie kapitału początkowego, na pewno prócz złożenia odpowiedniego wniosku, musimy przygotować jeszcze inne ważne dokumenty, takie jak na przykład świadectwa pracy albo legitymację ubezpieczeniową.

Tutaj odnajdziesz fascynujące informacje na opisywany wątek, więc jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące, to wejdź na odsyłacz do witryny.

dokumenty

Źródło: pixabay.com

Pismo zus zwua to formularz, który wypełnia się w celu wyrejestrowania jednostki ubezpieczonej z ubezpieczeń i korekty danych, jakie dotyczą osoby wyrejestrowanej z ubezpieczeń. Ścisłe wypełnienie tego dokumentu jest nadzwyczaj ważkie, wskutek tego jeśli nie wiemy jak na przykład to uczynić, korzystajmy z pomocy, którą znajdziemy w Internecie. W Sieci bez problemu odnajdziemy wzór dokumentu zus zwua – sprawdzaj na poradnik.wfirma.pl, który pomoże nam poprawnie go wypełnić.