Czym jest zabieg histeroskopii? Kiedy jest wykonywany i jak wygląda?

Histeroskopia diagnostyczna jest wziernikowaniem macicy, to badanie ginekologiczne, które pozwala określić stan wewnętrznych ścianek macicy. Lekarz może skierować na histeroskopię, jak badanie ginekologiczne albo USG nie są wystarczające do zdefiniowania diagnozy. Czym właściwie jest histeroskopia?

Histeroskopia umożliwia na bardzo precyzyjną ocenę wielkości, liczby, lokalizacji oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej, która wyścieła macicę. Specjalista może zlokalizować nawet malutkie polipy, mięśniaki oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek. Histeroskopia nie jest zbyt długa, ponieważ około pół godziny, bardzo często wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym. Każda kobieta przed zabiegiem powinna opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Doktor w pierwszej kolejności podaje dożylne znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Takie badanie jest robione za pomocą specjalnego przyrządu optycznego nazywanego histeroskopem. Ma on dwie najważniejsze części. Jedna z nich to rękojeść, następnym około trzydziestocentymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści znajdują się pokrętła które sterują dopływem światła a także dwutlenku węgla, jaki sprawia, iż ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a niektóre fragmenty błony śluzowej stają się lepiej dostrzegalne (). We wnętrzu tulejki znajdują się przewody które zasilają źródło światła i maleńka kamera a także przewód, jaki umożliwia wtłaczanie gazu do macicy. W okresie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, on przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę.

To powoduje, że, gdy manipulujemy przyrządem, specjalista może bardzo dokładnie obejrzeć każdy szczegół jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu można do niego także wprowadzić mikronarzędza, przykładowo specjalne szczypce, jakimi ginekolog szkoła rodzenia wrocław nfz może pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Już po zabiegu, jeżeli nie odczuwamy żadnych dolegliwości jesteśmy w stanie po prostu wrócić do domu. Powinniśmy jednakże odpoczywać i nie podejmować żadnego wysiłku, zwłaszcza dźwigania, ponieważ może to powodować krwawienie z dróg rodnych. Zbieg oczywiście przeprowadza ginekolog, dobrze wybrać specjalistę jak ginekolog Bielsko-Biała (). To zapewnienie, iż taki zabieg będzie przeprowadzony w pełni fachowo.