W jaki sposób rozpoznać zgagę i jak ją wyleczyć?

Zgaga jest indywidualnym czuciem pieczenia w przełyku. Jest w stanie występować w przebiegu kilku chorób jak również na skutek traktowania pewnych używek czy spożywania pokarmów. Nagminnie wiąże się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia, nie wykazując podłoża chorobowego. Warto wiedzieć, w jakim momencie jest w stanie sugerować chorobę, a kiedy wystarczy zatroszczyć się o krzepki styl życia i żywienia.

ranigast

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com
Przyczyną zgagi jest cofanie się kwasowego soku żołądkowego (inaczej zarzucanie czy refluks) z żołądka do przełyku na złość perystaltyce. Jako symptom wielokrotnie występuje w chorobie refluksowej przełyku. W ocenie kłopotu zawsze powinno się mieć na uwadze tego rodzaju choroby. Prócz chorób zgagę zdołają wywoływać między innymi : alkohol, kawa, herbata, cola i inne zawierające kofeinę trunki gazowane, czekolada , owoce cytrusowe i soki , pomidory, ostre przyprawy i tłuste pożywienie , mięta, orzeszki ziemne, nieregularne konsumowanie dań.

Kluczowymi zaleceniami jeżeli chodzi o leczenie zgagi są: zażywanie dań najpóźniej 2-3 godziny przed snem, uniesienie wezgłowia łóżka, zaprzestanie palenia papierosów. Wybitnie istotna jest także dobra dieta (ograniczenie konsumowania tłuszczu, alkoholu i kawy), oraz obniżenie masy ciała u otyłych. Powinno się podobnie unikać specyfików wpływających negatywnie na napięcie spodniego zwieracza przełyku.

Słuszne leki (polecamy materiały opatrunkowe) powodują najszybsze ustąpienie

tabletki

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

dokuczliwości i zapalenia przełyku u największej liczby chorych. Jeśli pragniemy osiągnąć szybki i trwały skutek w sytuacji bólu przystaje przyjąć przepisane przez lekarza gastroenterologa preparaty farmakologiczne. Fenomenalnym przykładem jest Ranigast, którego kilka typów dostaniemy bez problemu w aptece.

Ranigast Fast mieści w sobie podstawę czynną – ranitydynę, która utrudnia wydzielanie w żołądku kwasu solnego jak również pepsyny. Ilość 150 mg ranitydyny zatrzymuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku przez blisko 12 godzin. Podobnie działa środek Ranigast MAX – zobacz leki. Okres działania 1 tabletki wynosi z grubsza 12 godzin.

Długotrwająca zgaga, przede wszystkim, gdy towarzyszą jej innego typu dokuczliwości, powinna zawsze wzbudzić naszą czujność i należy oznajmić o niej doktorowi. Jeśli mamy świadomość wpadek żywieniowych albo niezdrowego trybu życia, możemy spróbować go odmienić.