Jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej w dorosłym wieku?

Wskazówką do zapewnienia sobie białego jak też zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Nawet u dorosłych mogą powstawać ubytki próchnicze i choroby dziąseł, które mogą być powodem poważnych problemów.

zęby, jama ustna, higiena

Autor: Ludosphère
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne jest, by przez całe dorosłe życie pamiętać o następujących działaniach: Szczotkuj zęby dwa razy na dzień korzystając z fluorkowej pasty do zębów w celu wyeliminowania płytki nazębnej, tj. odkładającej się na zębach lepkiej warstewki, jaka jest główną przyczyną próchnicy. Każdego dnia używaj nici stomatologicznej celem usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni między zębami i miejsc poniżej linii dziąseł, zanim zmineralizuje oraz przeistoczy się w kamień. Powstały kamień może być zdjęty tylko w trakcie profesjonalnego zabiegu czyszczenia.

Ogranicz spożycie posiłków bogatych w cukier albo skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek. Im częściej podjadasz pomiędzy posiłkami, tym większe jest ryzyko atakowania szkliwa zębów poprzez kwasy produkowane przez drobnoustroje płytki nazębnej. Systematycznie odwiedzaj stomatologa w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów czyszczenia zębów a także badań kontrolnych. Ażeby odszukać dentystę w swej dzielnicy wystarczy dla przykładu wpisać w przeglądarkę frazę: stomatolog Retkinia lub dentysta stomatolog warszawa Retkinia – stomatologia Medico-Dent.

dentysta, zęby

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
O których szczególnych sprawach dotyczących zdrowia jamy ustnej winienem wiedzieć jako osoba dorosła? Nawet jeżeli systematycznie szczotkujesz zęby i używasz nitki dentystycznej, w dorosłym wieku mogą pojawić się sprawy nabierające znaczenia w kontekście zdrowia zębów i dziąseł. Szczęściem, wizyta u dentysty może wspomóc w pomyślnym rozwiązaniu większości tychże kłopotów. Początkiem schorzenia dziąseł jest ich stan zapalny, jaki we wczesnym etapie jest odwracalny. Symptomami stanu zapalnego dziąseł jest ich zaczerwienienie bądź tkliwość, a również krwawienie podczas mycia . Kiedy zauważysz którykolwiek z powyższych symptomów, udaj się do stomatologa przed powstaniem dużo poważniejszych kłopotów. Zaawansowane etapy choroby dziąseł mogą doprowadzić do straty zębów. Stan dziąseł może mieć także wpływ na stan ogólny zdrowia. Dbaj o swoje zęby, to w cale nie jest drogie: