Jak prawidłowo trzeba nosić przy sobie broń palną, podstawowe odmiany pistoletowych kabur?

Posiadanie broni palnej jest obwarowane wieloma przepisami i nie wszyscy ją mogą w legalny sposób używać. Wręcz odwrotnie, liczba osób które mogą ją posiadać naprawdę jest krótka, a przeciętny obywatel raczej nie ma szans na to, żeby dostać zezwolenie.

Oczywiście z broni korzystać mogą wszelakie służby mundurowe, przede wszystkim wojsko i policja, a także w naprawdę wyjątkowych przypadkach normalni ludzie, na przykład przy jakimś realnym i poważnym niebezpieczeństwie. Niezwykle precyzyjne są także reguły dotyczące jej noszenia i przechowywania, tu także nie ma miejsca na udawanie amerykańskich kowbojów. W mieszkaniu broń musi być przechowywana w zabezpieczonym miejscu, tak aby nie miały do niej dostępu niepowołane osoby, a przy noszeniu trzeba ją mieć tak zabezpieczoną, aby nie wypadła lub nie mogła zostać łatwo przez kogoś wyciągnięta.

Jeśli chodzi o tę ostatnią rzecz przeważnie używane są różnego rodzaju kabury, które mają kształt pokrowca zrobionego ze skóry lub innego materiału i w różny sposób mocowanego do ciała czy ubrania. Generalnie kabury dzieli się na kilka różnych rodzajów. Pierwszym podziałem jest materiał, z jakiego są wykonane, i tu można wyróżnić kabury miękkie, półsztywne i sztywne. Każdy z tych typów będzie miał jakieś wady i zalety, przeważnie dobiera się je do oczekiwań właściciela i sytuacji, na jaką się je ubiera.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim podziałem jest miejsce przyczepienia. Najpopularniejsze są kabury noszone na pasie. Przede wszystkim one pozwalają na dyskretne noszenie ze sobą pistoletu, a także gwarantują sporą wygodę podczas używania. Ich właściciele doceniają je za szybkość dobywania broni i kontrolę jej obecności, jednak w niektórych specyficznych sytuacjach nie będą zbyt wygodne.

Jeżeli ma się na przykład większą ilość sprzętu ze sobą lub zajdzie potrzeba dobycia pistoletu siedząc lub leżąc, to wtedy ukazująsię ich wady. W bojowych akcjach, gdzie najistotniejsza jest wygoda noszącego a nie to, czy broń będzie widoczna, znacznie lepiej sprawdzają się kabury udowe. Noszone są one na specjalnych panelach, jakie montuje się paskami do uda właściciela, przez co cały czas jest prosty dostęp do pistoletu.

kabura

Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza dobrze takie kabury będą się sprawdzać w przypadku posiadania większej ilości sprzętu, wtedy sięgnięcie po pistolet nie sprawia żadnych problemów.

Na filmach często zobaczyć także można broń noszoną na specjalnych szelkach, zakładanych na korpus pod ubranie. Tego typu kabury fobus są łatwe do ukrycia, szczególnie pod luźnym płaszczem lub marynarką, jednak wyciąganie broni z nich nie jest najwygodniejsze.