Jak wybierać soczewki, by najbardziej nam pasowały? Co jest w tej sprawie najistotniejsze, o jakich kwestiach pamiętać?

Soczewki kontaktowe są coraz bardziej powszechne, nie dziwi więc fakt, iż coraz częściej nabywają je osoby z wadą wzroku. Do niedawna musiały nosić korekcyjne okulary, żeby normalnie funkcjonować, dzisiaj na szczęście są bardziej korzystne metody.

W ogóle powodów coraz większe popularności soczewek kontaktowych jest dosyć dużo. Jednym z nich jest z pewnością dość dynamiczny rozwój technologii produkcji, a także wykorzystywane coraz bardziej nowatorskich materiałów, z jakich wytwarzane są soczewki. Innym powodem jest ciągle poszerzana oferta soczewek kontaktowych, za pomocą których jesteśmy w stanie aktualnie praktycznie skorygować właściwie każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności, przez astygmatyzm po starczowzroczność. Do każdego z tych schorzeń wykorzystuje się specjalne soczewki Cooper Vision|soczewki.

soczewki niebieskie

Autor: Aaron Stidwell
Źródło: http://www.flickr.com

Przed zakupem soczewek kontaktowych powinniśmy odwiedzić specjalistę, czyli okulistę albo optometrystę, który przeprowadzi badanie (dowiedz się jak wykonać badanie dna) i przy pomocy swojej wiedzy dobierze soczewki kontaktowe najlepiej dopasowane do naszej wady wzroku. W trakcie tego fachowego badania okulista określi typ oraz wielkość wady,przeprowadzi pomiar geometrii oka. Ponadto sprawdzi, czy nie pojawiaj się u nas jakieś schorzenia oczu, które mogłyby wykluczyć możliwości noszenia soczewek kontaktowych, np. szkła proclear 1-day. Po wykonaniu tego typu badania i zebraniu różnych najważniejszych informacji okulista jest w stanie zaproponować konkretne soczewki kontaktowe, jakie będą w najwyższym stopniu pasować do naszych potrzeb. Specjalista zakłada wybrane soczewki na oczy i sprawdza jak się układają. W poszczególnych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta soczewek kontaktowych o specyficznych parametrach, jakie są dopasowane do wymagań danej osoby.

W dalszej kolejności warto zapoznać się z dość szczegółowo z zasadami, jakie obowiązują w trakcie użytkowania soczewek kontaktowych. Po dopasowaniu zalecane jest przyjście we wskazanym terminie na wizytę kontrolną. Po dwóch tygodniach od pierwszej aplikacji specjalista powinien zobaczyć, jak wygląda stopień tolerancji oka na soczewkę. Jeżeli wszystko przebiega zwyczajowo, to co parę miesięcy należy zgłaszać się na okresowe kontrole.
Posted in Bez kategorii.