Jak zmieniło się nasze podejście do higieny? Czy wspominamy jeszcze, jak to było kiedyś? Co z tego zostało?

Jak myślimy o sprzątaniu, to od razu zobaczymy obrazek, na którym mop i wiaderko stanowią spójną parę. W przeszłości nie było tak wielkiej presji, aby utrzymać porządek, najczęściej w różnorodnych instytucjach. Nie było też zaaprobowanych standardów sprzątania. Co więcej, nie istniały na przykład wielkie domy handlowe, gdzie czystość to podstawa. Właściwie mało było obiektów, aby wprowadzać jakieś zaawansowane metody sprzątania. Obecnie jest całkowicie inaczej.

Odkurzacze Miele S6

Autor: Miele
Źródło: Miele
Dzisiaj świadomość właścicieli małych czy dużych powierzchni jest całkowicie inna, lepsza. Najistotniejsze, iż zrozumiano, iż jeśli pragniemy obniżyć koszty, to na początku wymagane jest, aby zainwestować. Pierwsze maszyny czyszczące tworzone były w Anglii. Były one tworzone przy pomocy wiertarki, beczek po oleju, uchwytów i kółek od walizek. W tej interesującej grupie znalazło się również wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Później rozpoczęła się ewolucja maszyn już nie jedynie do czyszczenia posadzek, lecz też zbierania nieczystości mokrych i suchych. Powstawały więc odkurzacze czy szorowarki.

Zobacz również – izi.sklep.pl

W takim sensie najbardziej rozpoznawalną marką była firma Numatic, która istnieje aż do teraz. Co interesujące, do dziś jest w stanie dostarczyć każdą część do każdego modelu odkurzacza, jaki kiedykolwiek stworzono. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu urządzenia udoskonalana była ich ergonomia pracy, a także wydajność i skuteczność. Zwiększyła się konkurencja, a twórcy sprzętu zaczęli prześcigać się w tworzeniu coraz bardziej nowatorskich urządzeń. Aktualnie jesteśmy w stanie wyszczególnić kilka podstawowych rodzajów w kwestii sprzętu do sprzątania. Trzeba rozpocząć od najstarszych mopów, po odkurzacze, dochodząc do bardziej dużych i bardziej zaawansowanych maszyn czyszczących. Wiadomo, że każdy z nas powinien mieć mopa, chociaż nie jest to gwarant czystości, bo często zamiast czyścić tylko zwiększa brud.

oczyszczacz

Autor: NScessity
Źródło: NScessity
Niewielu z nas zaś rozważa zakup maszyny czyszczącej. W zależności od swoich gabarytów odznaczają się różnorodną wydajnością. Podawana jest najczęściej w danych technicznych, ale liczona jest ona tak, jakby urządzenie ze średnią prędkością przemieszczało się w linii prostej. To oznacza, że nie zawsze ta wartość jest miarodajna. Pamiętajmy o tej kwestii, miejmy też na uwadze, że większa czystość to tendencja, już nie żaden wyjątek, z jakim można spotkać się coraz częściej. Popatrzmy chociażby na drobne elementy jak na przykład suszarki do rąk, jakie stały się dzisiaj czymś normalnym, występującym w każdej publicznej łazience.