Masz problem z oczami? Przeszkadza ci to w życiu. Podpowiadamy co można zrobić

Twoje oczy pieką, są jakby zaczerwienione? Masz uczucie piasku pod powiekami? Większość z nas miała podobne objawy, gdyż długa praca przy komputerze, klimatyzacja w pomieszczeniach, a nawet zbyt częste oglądanie telewizji przyczynia się do tego, iż czujemy męczącą suchość oraz podrażnienie gałki ocznej. Co możemy z tym zrobić?

Oczy
Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Może to dziwne, ale łzy odgrywają naprawdę ważną rolę w oku, a co za tym idzie w samym mechanizmie widzenia. Film łzowy wyrównuje drobne nierówności na powierzchni rogówki, dzięki czemu jest ona przezroczysta i zachowuje swoje właściwości optyczne. Dodatkowo łzy wypłukują malutkie ciała obce a także mają działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. To dlatego może powstać wyraźny obraz na siatkówce, a my możemy widzieć z właściwą ostrością.

Ponadto łzy odpowiadają za wyczyszczenie powierzchni oka z różnych brudów, a tjednocześnie za odżywianie wierzchnich warstw rogówki, co sprawia, że zmniejsza się tarcie powiek na powierzchni oka w trakcie mrugania, a my nie czujemy przez to dyskomfortu. Powodem suchości może być nie jedynie zbytnio mała ilość łez, lecz również ich nieprawidłowy skład. Negatywnie na oczy wpływa dym (także papierosowy), kurz, ale także wiatr oraz słońce, a także ogrzewanie i zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, więc ważne jest, aby zapewnić im właściwy poziom nawilżenia i zapewnić samooczyszczanie. Warto o tym poczytać i poznać opinie innych osób – więcej na

Najlepsze na te problemy są krople, no ale jakie krople do oczu wybrać? Wybór takich kropli najkorzystniej skonsultować z lekarzem okulistą, gdyż aktualnie na rynku znajduje się bardzo szeroka gama preparatów nawilżających, które różnią się pomiędzy sobą składem, obecnością konserwantów, a także długością przydatności do użytku po otwarciu.

Takie krople do oczu są połączeniem wody i tzw. polimerów, jakie posiadają zdolność do zatrzymywania wody na powierzchni oka i to od nich istotnie jest zależna jakość kropli. Dosyć popularnym składnikiem nawilżającym jest kwas hialuronowy, który oprócz tego, iż zapewnia konkretny poziom zwilżenia powierzchni oka jest naturalnym składnikiem jego struktur. Dosyć często w celu zwilżenia oczu używa się roztwór soli fizjologicznej w ampułkach, jednakowoż nie jest to środek gwarantujący długotrwały efekt nawilżenia, nie będzie odpowiedni na dłuższy czas.