Niezwykle istotne badania dla przyszłej mamy? Czy zdajesz sobie sprawę, że są one niezbędne? Wbrew rożnym opiniom, są stuprocentowo bezpieczne

Badania prenatalne są niezbędne, gdyż dzięki nim można rozpoznać wady i choroby płodu, w miarę wczesnym okresie ciąży. Dzięki tym badaniom przyszli rodzice są w stanie się dowiedzieć różnych informacji, na przykład o chorobie genetycznej czy określonych wrodzonych wadach, a również jakie skutki takie coś może poczynić. Co więcej, diagnostyka prenatalna to szansa na wykrycie różnych chorób, jak mukowiscydoza, zespół Downa, hemofilia czy fenyloketonuria. Niektórzy rodzice podchodzą do tego badania sceptycznie bojąc się nawet takich badań, lecz nie powinni się w ogóle tego obawiać, ponieważ badania te są stuprocentowo bezpieczne.

ciąża

Autor: Mario Emiliano Fernandez
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie prenatalne NFZ są bezpłatne. Nie trzeba płacić za badania nieinwazyjne, to oznacza USG razem z badaniami biochemicznymi. Jednakże, kiedy pojawiają się wskazania, jakie wynikają z uzasadnionego ryzyka można przeprowadzić także diagnostykę inwazyjną, znaczy się zrobienie amniopunkcji z badaniem genetycznym płynu oraz poradą genetyczną. Wiadomo, jeśli chcemy wykonania tych badań powinniśmy być ubezpieczeni, musimy także posiadać skierowanie z ustalonym kryterium do Programu Badań Prenatalnych. Najkorzystniej, jak pacjentka ma skierowanie od ginekologa, dobre są także skierowania wystawione w prywatnych gabinetach ginekologicznych.

Jednakże zdarza się, iż badanie nieinwazyjne są niewystarczające, w takim wypadku musimy wykonać badanie (dobór soczewek kontaktowych łódź) inwazyjne. Do takich badań można zaliczyć: amniopunkcję, biopsję trofoblastu czy kordocentezę. Amnipunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, które otacza dziecko do analizy laboratoryjnej. Biopsja to pobranie dość cienką igłą próbki kosmków – są to tak zwane mikroskopijne wrostki, tworzą one główną masę trofoblastu, następnie ich badanie laboratoryjne. Kordocenteza zaś jest w największym stopniu problematyczna do przeprowadzenia, ponieważ wiąże się to z pobraniem krwi z pępowiny (czytaj to na Do badań inwazyjnych zaliczyć również diagnostykę preimplantacyjną, robi się ją jeszcze u zarodków, dopiero przed podaniem ich do jamy macicy podczas procedury in vitro.

ciąża

Autor: Administración Nacional de la Seguridad Social
Źródło: http://www.flickr.com

Badania prenatalne są niezwykle ważną częścią dbania o siebie, jak i dziecko podczas ciąży. Ich podstawowe wykonanie, czyli diagnostyka nieinwazyjna, daje wiedzę, jaka na pewno okaże się przydatna w przypadku jakichś kłopotów. Dzięki temu dość wcześnie można podjąć leczenie. Jak też zostało podkreślone, takie badania nie są groźne dla dziecka, jak i dla matki. Wszystko odbywa się bezstresowo, nie ma żadnego zagrożenia.

Źródło: Gyncentrum.pl