Po czym rozpoznać dobry gabinet stomatologiczny? Na co zwrócić uwagę w tym miejscu, co jest najbardziej istotne?

Czym odznacza się dobry gabinet stomatologa? Z pewnością kilka czynników, choćby partnerski stosunek lekarza do pacjenta, jaki jest wyrażany przykładowo przez rozpoczynanie każdej wizyty od rozmowy w pozycji siedzącej. Czemu to tak istotne? Ponieważ zmniejsza to dystans pomiędzy dentystą oraz pacjentem, natomiast przy okazji podczas takiej rozmowy stomatolog może dowiedzieć się przydatnych w leczeniu informacji, bo przeprowadza dogłębny wywiad na temat stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjentów. W ten sposób jest możliwe by ustalić także plan leczenia.

gabinet stomatologiczny

Autor: Bosc d’Anjou
Źródło: http://www.flickr.com
Tak na pewno to wygląda w stomatolog Retkinia, gdzie pacjent jest najważniejszy i zawsze jest mu okazywany największy szacunek. W tym miejscu także spotkamy wiele innych wartych polecenia zachowań. Z pewnością na uwagę zasługuje poczucie troski, to znaczy dopytywanie się przez lekarza o stan samopoczucia o wygodę pacjenta w trakcie zabiegu. Za tym przemawia wysokiej próby profesjonalizm, za tym stoi wiedza medyczna, sprawność przeprowadzania zabiegów, jak również pewność, z którą doktor robi zabieg – oferta.

Ważna jest również czystość oraz sterylność gabinetu. Znaczy to, że gdy pacjent siada na fotel dentystyczny nie powinien widzieć najmniejszych nawet śladów wcześniejszej wizyty. Sprzęt powinien zostać zdezynfekowany, na pulpicie natomiast wszystko musi być idealnie poukładane. Nie może tam się znajdować sprzęt, który był wcześniej użyty. Nawet nie trzeba podkreślać, że lekarz, oraz asystentka muszą mieć czyste stroje. Bardzo istotne są również nowoczesne technologie dentystyczne, nie jedynie jeśli chodzi o narzędzia dentystyczne, ale również o wykorzystanie różnego rodzaju technik, na przykład obrazowanie do pokazania pacjentowi stanu jamy ustnej. Najlepiej to zrobić na dobrej jakości zdjęciach lub na obrazie z kamery wewnątrzustnej. Na koniec warto wspomnieć, że lekarz dentysta powinien podkreślać, że całkowicie dba o sterylne otoczenia, zapewniając pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

Niestety, w gabinecie obcuje się ze śliną i krwią, a to stwarza możliwe zakaźne środowisko i może wywołać niepokój. Najlepiej w związku z tym, aby zakładanie rękawiczek jednorazowych oraz dezynfekcja (czytaj więcejpłyn do dezynfekcji powierzchni) newralgicznych części aparatury miały miejsce przy pacjencie. Po wykonaniu tych zabiegów, lekarz nie powinien wychodzić do poczekalni albo też dotykać przedmiotów w obrębie fotela dentystycznego. Tego rodzaju warunki są w dobrych gabinetach jak stomatolog Łódź Retkinia – dane kontaktowe.