Rehabilitacja stawu skokowego czyli jak najsprawniej wspomóc przy urazie tego mechanizmu kostno-stawowego.

Anatomia człowieka od lat intryguje naukowców z różnych dziedzin życia. Dzięki ogromnemu rozwojowi technologicznemu i medycznemu, które pozwalają na coraz bardziej staranne poznanie ludzkiej konstrukcji. Mimo to nadal jest jeszcze sporo do odkrycia, gdyż sporo układów w ludzkim organizmie funkcjonuje w sposób bardzo złożony.

rehabilitacja

Autor: UC Physiotherapy
Źródło: http://www.flickr.com
Jeden z najbardziej skomplikowanych układów

Do jednych z najbardziej zawiłych układów w ludzkim organizmie zalicza się staw skokowy. To staw, który łączy kości stopy oraz podudzia. Na jego budowę składają się prócz kości mięśnie okołostawowe, torebka stawowa oraz układ więzadeł. Dzieli się on też na staw skokowy górny oraz dolny, który jeszcze rozdziela się na staw skokowy przedni i tylni. Oba te stawy kooperują ze sobą podczas ruchu i chodzenia. () Jedną z najczęstszych pobudek wizyt u lekarza są właśnie kontuzje stawu skokowego. Staw ten wystawiany jest na sporo przykrych kontuzji takich jak skręcenie najczęściej polegające na kontuzji więzadeł, zwichnięcie a nawet złamanie.

Czy taka problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę implanty stomatologiczne łódź, która odnosi się do omawianej sprawy, zatem na pewno też Cię zaintryguje.

Zazwyczaj narażeni na nie najbardziej są sportowcy, z ich przyczyny z reguły wykluczeniu są ze sportowej aktywności.

Leczenie stawu skokowego

Nieprawidłowe leczenie urazów stawu skokowego doprowadzić może do jego złego funkcjonowania, niestabilności a także zwyrodnień. W chwili, kiedy tylko coś dzieje się z tym stawem należy udać się jak najszybciej do lekarza. W takiej okoliczności konieczna będzie rehabilitacja stawu skokowego. Rehabilitacja ta opiera się na wielu różnych postępowaniach zależnie od kategorii kontuzji. Może ograniczać się do leczenia zachowawczego opierającego się na kilkudniowym wypoczynku, ulokowaniu kończyny z kontuzją w stabilizatorze czy zaaplikowaniu lekarstw.

Lekarz zalecić może także właściwie dostosowane treningi mające na celu przyspieszenie terapii i w dalszej fazie umocnienie stawu. Jednak, gdy wszystkie te zachowawcze czynności nie dadzą wyczekiwanych efektów trzeba będzie przeprowadzić interwencję chirurgiczną. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja stawu skokowego zezwoli na odnowienie jego prawidłowego funkcjonowania.