W jaki sposób oraz gdzie zostać wolontariuszem?

Jako wolontariusz możesz na przykład: realizować marzenia chorych maluchów, udzielać nauczać, zagrać w warcaby z osobami samotnymi oraz dużo więcej.
Wolontariat jest dla osób, które skończyły trzynaście lat (młodsi mogą się udzielać w grupach przykładowo pod opieką nauczyciela).

wolontariat

Autor: Ariane Carmichael
Źródło: http://www.flickr.com
Działać możemy zarówno w pozarządowych organizacjach (fundacje) jak także instytucjach publicznych (na przykład muzea). By zostać wolontariuszem, możesz się zgłosić bezpośrednio do wybranej instytucji. Wolontariuszka pomagać może w sposób indywidualny, spędzając wolny czas z podopiecznym bądź wspierać aranżowane przez MOPS działania na rzecz nestorów tj. na przykład warsztaty psychologiczne albo zajęcia świetlicowe. Pomoc starszym osobom będzie polegać m.in. na spędzeniu z nimi wolnego czasu na spacerkach, wspólnych wyjściach do teatru, wspomaganiu w organizowaniu wizyt u lekarzy. Działania na rzecz starszych osób będą polegać na wspieraniu poprzez rozmowę, pomoc w codziennych działaniach czy też zorganizowanie dla nich rozmaitych zajęć wedle własnych pomysłów.
pokój dziecka

Autor: Steens
Źródło: Steens
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Gota

Źródło: http://www.airnaturel.pl
Wolontariusz w hospicjum natomiast, towarzyszy chorej osobie, spędza z nią swój wolny czas czytając książki czy też spacerując po parku. Pomaga też w organizacji przeróżnych wydarzeń (m.in. przedstawienia, zebrania). Co ważne, by być wolontariuszką w hospicjum, trzeba odbyć bezpłatne szkolenia.

W schroniskach dla bezpańskich zwierzaków ochotnicy zajmują się socjalizacją zwierzaków, ich pielęgnacją, szukaniem dla nich domków oraz dokumentowaniem bieżących informacji o zwierzakach. Fundacje przede wszystkim szukają ochotników do pieczy nad psami, karmienia małych miotów oraz prowadzenia domów tymczasowych dla swoich podopiecznych.