Chirurgia – jedno słowo, dużo specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia jest działem medycyny, którą większość ludzi kojarzy ze skomplikowanymi operacjami. Słusznie, ponieważ faktycznie posługuje się ona leczeniem operacyjnym, czyli takim, w którym są przerywane powłoki ciała.

chirurgia

W ramach tej dziedziny nauk medycznych mamy zwykle do czynienia z wysoce wyspecjalizowanymi lekarzami – neurochirurg zazwyczaj nie przeprowadza operacji mięśnia sercowego, a lekarz operujący laparoskopowo nie przeprowadza transplantacji. Jednak nie procedura chirurgiczna musi decydować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, takie jak wycinanie narośli czy wycięcie wrastającego paznokcia, poprawiają stan zdrowia, jednak zwykle nie zależy od nich niczyje życie.
Nie da się ukryć, że chirurgia posiada wiele rodzajów oraz specjalności. Przede wszystkim trzeba ją podzielić na miękką (ogólną), która zajmuje się tkankami miękkimi (np. podczas przecięcia ropnia lub usuwania znamion) oraz twardą, która zajmuje się tkanką kostną. Chirurgia dzieli się jednak głębiej. Specjalności, takich jak neurochirurgia albo chirurgia urazowa jest bardzo wiele. Każda z nich jest podporządkowana innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli zabiegi chirurgiczne są zaplanowane, chory musi być zakwalifikowany do zabiegu przez odpowiednich specjalistów.
Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej powszechnych specjalności chirurgicznych jest dość długa. Chirurgia naczyniowa zajmie się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której obszarze operuje się tkanki twarde. Torakochirurg zoperuje nas przy kłopotach z narządami klatki piersiowej (oprócz mięśnia sercowego, którym zajmie się kardiochirurg), a neurochirurg w operacjach układu nerwowego. Nowe metody i oczekiwania niosą ze sobą transplantologia i mikrochirurgia. Całkowicie oddzielną dyscypliną jest chirurgia dziecięca.

A to dlatego, że dziecko nie jest małej wersją dorosłego i operowanie jego ciała wymaga przygotowania pediatrycznego i szczególnych kwalifikacji.
Powyższa lista powinna stanowić pomoc w wyborze właściwego dla swoich problemów specjalisty, ale nie musimy polegać na swojej wiedzy. Do odpowiedniego chirurga pokieruje nas na pewno nasz lekarz (lekarz garwolin) rodzinny.