Co powinna mieścić domowa apteczka?

Domowa apteczka jest niezwykle istotna, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszej rodzince, a także gościom, jacy nas odwiedzają.
Muszą się w niej znaleźć zarówno środki opatrunkowe, jak również medykamenty.

blizna

Autor: Ungry Young Man
Źródło: http://www.flickr.com
konie

Autor: Racoon
Źródło: Racoon
Ważny jest także sposób ich składowania. Należy także pamiętać, by w apteczce znajdował się przynajmniej kilkudniowy zapas medykamentów przyjmowanych przewlekle przez domowników. Apteczka musi się znajdować w miejscu nieosiągalnym dla maluchów. Nie powinniśmy jej też umieszczać w kuchni ani w toalecie, bowiem leki nie mogą być składowane w nazbyt wysokiej temperaturze jak też wilgotności. Najlepszym miejscem na apteczkę domową będzie zamykana szafka czy też szuflada w pokoju. Niezwykle ważne jest, by co parę miesięcy wykonywać przegląd składowanych w apteczce leków oraz sprawdzać, czy nie są one po terminie ważności. Nienadające się do spożycia medykamenty należy wrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w aptekach.
Lista obiektów, które powinny znaleźć się w domowej apteczce jest dłuższa aniżeli w przypadku apteczki samochodowej bądź podróżnej. Co koniecznie powinno się w niej znajdować? Materiały opatrunkowe i leki pierwszej pomocy: bandaże oraz gaza, plastry z opatrunkiem (różnej wielkości), plastry bez opatrunku, jałowe kompresy, woda utleniona i spirytus salicylowy.

Przydadzą się również specyfiki o działaniu przeciwbólowym a także przeciwgorączkowym (najlepiej paracetamol, ponieważ jest on bezpieczny dla dzieci), przeciwbiegunkowe, sól fizjologiczna do przemywania oczu, lekarstwa łagodzące oznaki przeziębienia (syrop przeciwkaszlowy, pastylki do ssania łagodzące ból gardła w przypadku anginy, lek na zgagę.