Czym są nagniotki i w jaki sposób można je zwalczyć? O czym powinniśmy pamiętać, jak przystąpimy do walki z tym schorzeniem?

Nagniotek to okrągłe stwardnienie skóry, powstaje on na palcu stopy. Trzon nagniotka sięga w głąb skóry, tam uciska na łagodną warstwę okostną, a to może sprawić mocny ból. Tkanka więc wokół nagniotka może być dosyć zaczerwieniona, czasami zaś się zdarza, że jest tam stan zapalny. Jak radzić sobie z nagniotkami? Czy usuwanie nagniotków jest odpowiednie?

stopa

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Są właściwie cztery przyczyny powstawania nagniotków. Jedno z nich nie zaskakuje – to niewygodne obuwie. Inną przyczyną może być niezbyt dbały chód, w tego rodzaju więc okoliczności nie dają radę nawet najbardziej komfortowe buty. Nagniotki powstają też wtedy, kiedy śródstopie nie jest prawidłowo wysklepione. Ostatnią przyczyną jest genetycznie uwarunkowane zniekształcenie palców stóp (choć tego rodzaju przyczyna występuje dość rzadko). W większość więc sytuacji to my sami jesteśmy sobie winni, a objawy są tak przykre, że musimy coś z tym zrobić.

Jak chodzimy bowiem odczuwamy ból przyczyny bólu kręgosłupa i zdarza się miejscowe stwardnienie skóry. Leczenie nagniotków faktycznie zależy od przyczyny ich powstawania (aby temu zapobiec – zobacz więcej). Jeśli przyczyną było niedobrze obuwie, to trzeba w przyszłości wystrzegać się pochopnego zakupu. Buty trzeba nabywać uważnie, powinniśmy je dokładnie przymierzać. Co istotne, na zakupy korzystniej wybrać się w godzinach popołudniowych, bo w ciągu dnia stopy będą napuchnięte i w tej sytuacji ciężko wybrać najbardziej dopasowane obuwie. Jeszcze bardziej racjonalnym działaniem będzie obrysowanie kształtu stopy na przykład na grubym papierze, wycięcie go i wzięcie go ze sobą na zakupy.

leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

To sprawia, że jesteśmy w stanie wkładać tekturową stopę do buta, ażeby sprawdzić, jak wiele wolnego miejsca pozostało w bucie. Jak nagniotek powstaje z powodu nieprawidłowego chodu, najczęściej dzieje się tak u dzieci, to powinniśmy stosować specjalistyczne ćwiczenia lecznicze. Gdy powodem jest zła wysokość śródstopia powinniśmy rozpocząć wykorzystywać specjalne lecznicze wkładki do butów. Możemy je dostać w punktach ortopedycznych oraz aptekach. Wiadomo, różne preparaty na odciski też będą pomocne w walce z nagniotkami (Firma ISO TRADE). Topowoduje, że realne jest właściwe wybranie obuwia, by uniknąć występowania nagniotków. Jednakże, zawsze musimy mieć to na uwadze.