Dzisiejsze czasy stawiają mamą i tatą całkiem nowe wymagania i zmuszają do większej zadumy nad słowem wychowanie

Bycie rodzicem zyskało w ostatnich latach dużą rangę, a reportażami o wychowaniu dzieciaków interesują się już nie tylko absolwenci psychologii. Część osób zgłębia ten temat, ponieważ najprościej w świecie nie radzi sobie z wychowaniem córki albo działa prewencyjnie i chce uniknąć późniejszych problemów.

dziecko na spacerze

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Taka profilaktyka bywa jak najbardziej sensowna, zważywszy na czasy, w których egzystujemy. Bycie rodzicem staje się powoli dużym wyzwaniem i powinnością mającą także na celu uchronić niedojrzałego jeszcze człowieka przed zagrożeniami czyhającymi na każdym kroku.Wedle niektórych edukatorów każda rodzina jest w jakimś sensie patologiczna – takie sformułowanie może brzmieć nieco zaskakująco, a nawet fantastycznie, lecz gdy pomyślimy o nadopiekuńczych rodzicielkach i oczkach w głowie mamusi, to błyskawicznie uświadamiamy sobie, gdzie leży prawda.

Wspomnianą patologię nie sposób wyrugować, więc zamiast ją zwalczać, korzystniej koncentrować się na tych bardziej pozytywnych aspektach. Najważniejszą kompetencją w wychowaniu pociech – link do źródła www, i to niezależnie od ich płci i liczby wiosen, pozostaje umiejętność słuchania. Kto z rodziców nie słucha tego, co ma do powiedzenia ich dziecko, już z góry skazuje się na wychowawczą porażkę. Może stać się ona tym bardziej przykra, im mniej jest zrozumienia w danej familii. Jeśli problemów związanych z wychowaniem nie zauważy się wystarczająco wcześnie, to konieczna może okazać się opinia psychologa albo pedagoga. Co jednak warto uwypuklić, część środowiska pedagogicznego uważa, że w zdecydowanej większości przypadków pierwszeństwo wizyty mają sami rodzice, gdyż to oni często doprowadzają do konfliktowych sytuacji i nie są w stanie sobie poradzić z destrukcyjnymi emocjami.

dziecko

Autor: amir holy
Źródło: http://www.flickr.com
Bycie rodzicem zwyczajowo jest kojarzone z troską o bezpieczeństwo potomka – przejdź do…. I nie mamy w tym miejscu na uwadze tylko zagwarantowanie bezpiecznej drogi do szkoły i z powrotem. W dzisiejszych czasach wielką karierę zrobiło wyrażenie wpaść w nieodpowiednie towarzystwo. Takiego środowiska najbardziej boją się rodzice piętnastolatków. Tymczasem grono nieodpowiednich kompanów może się dodatkowo poszerzyć o osoby zapoznane w internecie. Nic zatem zaskakującego w tym, że rodzice chcą uprzedzić ewentualne trudności w wychowaniu swoich pociech i w tym celu np. zakupują prasę poświęcone tej tematyce albo czytają stosowne artykuły w internecie.