Jak skutecznie wychować dzieci?

Decyzja o posiadaniu potomstwa jest wyborem na zawsze. Matka i ojciec muszą włożyć dużo wysiłku w ukierunkowanie charakteru i manier swojej pociechy. Co robić, aby dziecko było w przyszłości dobrze wychowanym człowiekiem?

dziecko

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Wychowywanie dzieci to wyjątkowo trudne zadanie w życiu rodzica. Rodzicielstwo nie jest proste, a wszelkie błędy w wychowaniu będą mieć wpływ na całe dorosłe życie naszej pociechy. Są zasady, których egzekwowanie ułatwia podejście do tematu wychowania. Istotna jest zarówno dyscyplina, jak i prawidłowa relacja emocjonalna z pociechą. Pamiętajmy, że mały człowiek uczy się świata dzięki nam i jeżeli czegoś go nie nauczymy, sam nie będzie umiał wytypować wzorców wartych naśladowania. Nie zapominajmy, iż wychowanie dziecka trwa przez cały czas jego dzieciństwa, poczynając od najmłodszych lat – nawet sam okres karmienia piersią – czytaj więcej, aż po okres dojrzewania. Wraz z upływem lat, należy oczywiście umożliwiać dziecku więcej swobody i pozwalać na samodzielne decydowanie o sobie, jednak nadal możemy próbować nakierować dziecko na właściwą ścieżkę, jeżeli zauważamy, że ma trudności. Warto jednak zaznaczyć, że to najwcześniejsze lata życia w największym stopniu wpływają na uformowanie ludzkiej osobowości.

Jedną z głównych rzeczy, którymi należy kierować się wychowując dzieci, jest niezmienność reguł.

Może zaciekawią Cię też podobne źródła (http://www.mdbplayground.pl/zory/) na ten wątek? Jeśli tak, to przejrzyj je i uzyskaj nowe dane na to zagadnienie.

Nie należy co chwilę zmieniać oraz naginać raz ustalonych zasad. Dziecko powinno być świadome, gdzie wytyczone są granice, których nie może przekraczać. Częste zmienianie zdania sprawi, że malec będzie się czuć zdezorientowany i niepewny, jak powinien postępować. Następną ważną sprawą jest fakt, że dzieci uczą się od swojego najbliższego, najlepiej im znanego otoczenia. Jeśli marzymy, żeby dziecko zachowywało się prawidłowo, było uprzejme dla innych i z szacunkiem odnosiło się do ludzi, musimy dawać mu dobry przykład własną postawą. Jeśli nasze zachowania będą rozbieżne z naszymi słowami, malec nie będzie chciał robić tego, o czym mu opowiadamy, tylko zachowywać się tak, jak zachowują się opiekunowie. Zobacz także ciekawą stronę o wychowaniu dzieci – kliknij w link.

Noworodek z mamą

Autor: Seum Shine
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo ważne jest, by informacje i dobre maniery przekazywać dziecku w prawidłowy sposób: obrazując przykłady oraz spokojnie wyjaśniając. Pod żadnym względem nie należy stosować przemocy wobec dziecka, natomiast dającym świetne rezultaty rozwiązaniem jest stosowanie nagród i kar. Przy wszystkich tych radach pamiętajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem i oprócz wymagań wobec niego, musimy zadbać też o dużą dawkę uczuć, swobody i radosnej rozrywki, tak, aby wychować prawego człowieka, ale zarazem nie odebrać maluchowi niepowtarzalnych lat dzieciństwa.