Jakim sposobem powstała archeologia lotnicza?

Jako młodzieniec zajmowałem się historia. Dzisiaj także nic się nie zmieniło, niestety mam jako dorosły sporo mniej wolnych chwil na zabawę mym ukochanym zajęciem. Jednakże, jak tylko ukazują się jakieś wzmianki o archeologii w telewizji, próbuję je śledzić. Regularnie także przeszukuję wortale na ten temat.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Zważywszy na permanentną budowę siatki dróg w moim kraju a także wielu ogromnych inwestycji, przeprowadza się niemałą liczbę nadzorów archeologicznych, narzuconych ustawą. Nic zatem dziwnego, że często o niezwykłych znaleziskach z dziedziny archeologii będą media ogłaszać.

Ogromną wagę w badaniu dawnych czasów mają zaawansowane zdjęcia z góry – dowiedz się więcej na tej stronie. Przeminęły już pory, kiedy odkrywca przeszłości – nieco romantycznie – po zebraniu sprawdzonych wiadomości, trochę po omacku wypatrywał artefaktów. Znaczną rolę (poza umiejętnościami archeologa) pełnił łut szczęścia, istotne były też cierpliwość, skrupulatności i pedantyzm. Dziś naukowiec dysponuje bardzo zaawansowanymi środkami technicznymi, wspomagającymi badania.

Zaczynając od małych wykrywaczy metalu, po urządzenia niezwykle zaawansowane, jak dla przykładu samolot bezzałogowy oraz balony wykorzystywane do robienia zdjęć z góry. Tak robione fotografie są wielce pożądane, bowiem ze sterowca widać zwykle wyraźniej. W bardzo wielu przypadkach zdjęcia z góry to najlepsze rozwiązanie. Tak jest dla przykładu w archeologii morskiej. Artefakty które pragniemy poznać zwykle niełatwo jest w inny sposób zanalizować na morzu. W podobny sposób jest na lądzie. Archeolog w balon ma możność widzieć teren analiz i przez swoje doświadczenie rozpoznać niezbadane stanowiska archeologiczne.

Jeśli masz chęć znaleźć artykuły na omawiany temat, to przejdź tutaj akrobatyka w lublinie i przejrzyj inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Wielka Wojna była przyczyną masowego wykorzystania sterowca do zadań militarnych. W lotnictwie zwiadowczym bezwzględnie przy obsłudze aparatu fotograficznego zaangażowani byli także historycy. I choć filmowanie z powietrza miały wówczas zupełnie inne zadania, tak właśnie powstała lotnicza archeologia. By wiedzieć więcej, popatrz: filmowanie z powietrza – przykłady na magiceye.com.pl.Dość zaznaczyć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku znaleziono z pomocą zdjęć z góry dawną Samarę. Jest to miasto, którego szczątków w inny sposób nie można by było odnaleźć, gdyż na jego umiejscowienie pokazywały oznaki widoczne jeno z z góry, przykładowo różne zabarwienia murawy, jak także łagodne zmiany w ukształtowaniu terenu. Następnym przykładem przydatności zdjęć z góry jest odszukiwanie wraków statków, których w inny sposób niejednokrotnie nie udało by się znaleźć.