Melancholia zimowa – schorzenie czy fanaberia?

Mamy tego roku prześliczny październik, pełen odcieni, bardzo ciepły. Temperatury około 18 stopni C to doskonałe warunki na spacery z rodziną po parku bądź – jeżeli ktoś ma taką sposobność – na wędrówki po górach. Sądzę zresztą, że jesienna pora nad Bałtykiem również może dostarczyć sporo przyjemności. Mi osobiście sporo frajdy dostarczyło spoglądanie na morze zza szyby tarasu kafejki, pijąc przy tym wyborną, mocną kawusię.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
Na nieszczęście niektórzy z nas w tym właśnie okresie mają kłopoty z cieszeniem się życiem. Wraz z sukcesywnie skracającym się dniem popadają stopniowo w melancholię. O ile taki stan utrzymuje się chwilowo: dzień, dwa, siedem dni – nie ma się czym niepokoić. Gorzej jeżeli obniżone samopoczucie, zobojętnienie trwa dłużej aniżeli 7 dni – wtedy zachodzi domniemanie, że dopadła nas depresja.

Jak wiadomo rodzajów tej choroby jest wiele. Niestety, nie jest znany powód tego zaburzenia. Przypuszcza się iż depresja zimowa może mieć związek z małą dzienną porcją słońca. U ludzi podatnych może to źle oddziaływać na pracę neuronów, co skutkuje zmianami w samopoczuciu. Zazwyczaj jest to obniżenie nastroju lecz również niechęć do realizowania wszelkich prac dnia powszedniego, obojętność. Depresja zimowa może uzewnętrzniać się również nadmierną sennością, smutkiem, może ona wpływać negatywnie na życie zawodowe osoby chorej, albowiem poniektórzy pacjenci nie potrafią w trakcie choroby skutecznie wykonywać pracy z racji problemów z koncentracją.
Schorzenie ta może nawet w poniektórych przypadkach przejawiać się koncepcjami samobójczymi. Co ciekawe, depresja zimowa dotyka cztery razy częściej panie niż mężczyzn. Kuracja tego zaburzenia sprowadza się przede wszystkim do naświetlań chorego

depresja

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

światłem zbliżonym do słonecznego lub podawania lekarstw.

Zaleca się również cierpiącym na taką przypadłość w okresie zimowym wyjazd do krain o znacznym nasłonecznieniu (przykładowo Portugalia, Hiszpania).

Nie masz pewności co do tamtego zagadnienia? Zwyczajnie sprawdź szczegóły dostępne dokładnie tutaj. Wszystko jest dokładnie przedstawione.

Niestety, jest to zalecenie niewiele praktyczne, gdyż niewielu z nas stać na półroczny pobyt w gorących krajach z jednoczesnym zaprzestaniem działalności zawodowej. Bardzo istotnym jest by cierpiący stosował się skrupulatnie co do wytycznych doktora tyczących się zażywania leków, co może bardzo przyśpieszyć wyjście z choroby.Sprawdź też lampa antydepresyjna