Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu, bądź pobliżu i pragniesz dowiedzieć się więcej na temat historii miasta – warto zaczerpnąć trochę wiadomości na temat placówki, jaką jest Szkoła Żydowska

Wrocław, to jedno z największych i najcudowniejszych miast w Polsce. Słynie z wielu zabytkowych i zadziwiających punktów, a gmachy i funkcjonalność przyciągają w całym roku sporą liczbę turystów. W nadchodzącym roku 2016 – Wrocław ma pełnić funkcję Europejskiej stolicy kultury, co związane jest z radosnymi obchodami i lawiną sposobności i wydarzeń. Wszelki standardowy obywatel Polski powinien odwiedzać to miasto.

ratusz we wrocławiu

Źródło: www.morguefile.com
Ponadto – Wrocław bywa uwielbiany przez studentów. Prestiżowy status szkół wyższych i interesujące oferty edukacyjne sprowadzają młodych uczniów. Jeśli od niedawna zostałeś mieszkańcem Wrocławia, bądź w niedalekim czasie aranżujesz wyprowadzkę – warto poznawać rozległą i niezwykłą historię tej miejskości. Warto się zorientować, iż ta mieścina, to nie wyłącznie piękny rynek, Ostrów Tumski i parę starszych budynków architektonicznych i muzeum. To nade wszystko ośrodek, który ma obfitą tradycję i z którymi związane są częste wydarzenia historyczne.

Dużo jest takich miejsc, do jakich trzeba dotrzeć, poszukiwać specjalnych placówek, czy dokładnie przeczytać karty dziejów. Jednym z takich punktów, o których, niewiele wiemy i z pewnością nie orientujemy sie, jak ogromną wartość posiada jest Szkoła Żydowska we Wrocławiu – polecamy. Obchodzimy ją wielokroć, gdyż sytuuje się nieopodal dworca autobusów i pociągów. Na pierwszy rzut oka – nie odróżnia się niczym specjalnym od innych placówek szkolnych podstawowych, czy średnich.

szkoła

Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wiadomo jednak historykom – to zabytkowe miejsce, mianowane zostało Szkoła (zobacz także mikroskopy dla dzieci) dialogu – Etzchaim, gdyż przez długie lata skupiła w sobie uczniów rasy żydowskiej. Ta tradycja sięga przedwojennych okresów. Dużo ważnych osobowości walczyło o jej działalność i o możliwość uczestnictwa dzieci żydowskiego pochodzenia oraz ich nauki. Powinno się w wolnej chwili poznawać dzieje Szkoły żydowskiej i zwiedzać to historyczne miejsce. Szukajmy takich kątów we Wrocławiu.