Przekonaj się, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia choroby genetycznej wśród twoich bliskich

Schorzenia o podłożu genetycznym dają o sobie znać coraz częściej. Mogą one przybierać bardzo różną postać, są bardzo skomplikowane lub mają lekką formę, jednak w znacznym stopniu utrudniają one funkcjonowanie osobom, które się z nimi zmagają oraz ich rodzinom. Zdarza się również, że choroba genetyczna uniemożliwia cierpiącym na nią na samodzielne funkcjonowanie w życiu, jak dzieje się to w przypadku choroby Downa. Jednak trzeba pamiętać, że nowoczesna medycyna znacząco się rozwinęła i dysponuje doskonałymi możliwościami, które pozwalają wykryć anomalię genetyczną już podczas ciąży, albo oznaczyć niebezpieczeństwo jej wystąpienia u potomków poszczególnych osób.

Kto może skorzystać z porady poradni genetycznej?

genetyk

Autor: IRRI Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Leczeniem schorzeń o podłożu genetycznym zajmują się poradnie genetyczne. Chociaż badania genetyczne są w miarę nową dziedziną, już teraz odnoszą bardzo duże sukcesy i efektywnie pomagają ludziom na całym świecie. W większości polskich miast znajdują się poradnie i laboratoria, które trudnią się wykonywaniem testów genetycznych. Mieszkańcom województwa świętokrzyskiego służy poradnia (renomowana poradnia w Legnicy) genetyczna w Kielcach. Jej usługi polecane są głównie osobom, w których rodzinie występowały przypadki chorób o podłożu genetycznym, ciężarnym jak również rodzicom maluchów dotkniętych chorobą genetyczną, którzy planują kolejne dziecko. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane nieprawidłowości pozwalają na prędką reakcję.

Znalezienie poradni genetycznej nie jest skomplikowane

próbówki genetyczne

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com

Choć gabinety genetyczne łączone są przede wszystkim z wykonywaniem testów, które mają wykluczyć lub potwierdzić ryzyko wystąpienia schorzenia, na tym ich rola wcale się nie zamyka. Warto bowiem zaznaczyć, że przyjmujący w poradniach genetycy służą również wyjaśnieniem, okazują pomoc osobom, zmagającym się z przypadkiem nieprawidłowości o podłożu genetycznym u siebie lub swoich krewnych. Poradnia genetyczna pomaga także sprawdzić niebezpieczeństwo wtórnego wystąpienia anomalii. Poradnie genetyczne można znaleźć za pośrednictwem internetu. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę właściwą frazę, np. „poradnia genetyczna w Kielcach”. Pozwoli to bardzo szybko wyszukać kontakt z pożądaną placówką.