Zalety elektrod stosowanych do mierzenia ph. Co należy widzieć?

Pomiar ph odgrywa niezwykle ważną rolę nie tylko w różnych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Jest on także istotny w produkcji i wielu innych procesach. Nie dziwi zatem, że elektrody do pomiaru ph cieszą się dużą popularnością wśród pracowników laboratorium.

Oczywiście nie są to elementy tanie, ale dzięki zachowywaniu obowiązujących zasad dotyczących eksploatacji elektrod można bezpiecznie stosować je przez nawet wiele lat. Właściwie każde laboratorium badawcze posiada elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody służące zrealizowaniu pomiarów odczynu mieszaniny bądź produktu jest jednym z bardziej nadrzędnych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium ciśnienie różnicowe. Co prawda, zarówno w laboratoriach analitycznych, jak i przy wszelkich procesach tego typu zabiegi stają się z roku na rok coraz bardziej zautomatyzowane, aczkolwiek możemy spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze długo będą używane przez chemików.

Sprawdź też –

praca w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

To proste w budowie urządzenie sprawia, że możemy między innymi zadecydować o dopuszczeniu produktu do sprzedaży lub nie. Przy pomocy tak zwanego ph – metru możemy też określić, czy osoba poddająca się badaniom posiada płyny ustrojowe o prawidłowym odczynie czy też nie. Odchylenia w tym zakresie mogą prowadzić do wykrycia wielu chorób.

laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiar mętności  i odczynu konkretnej substancji jest bardzo prosty, a czas realizowania tego typu badania jest dość krótki. Dzięki temu można w szybki sposób uzyskać pożądane rezultaty. Pomiar ph z udziałem elektrod ma sporo zalet, ale głównym czynnikiem decydującym o wyborze tej metody spośród innych stosowanych metod analitycznych jest potwierdzona poprzez badania skuteczność i wiarygodność przeprowadzanych pomiarów. Pomiar mętności a także pomiar ph przy pomocy zazwyczaj elektrody szklanej to jedne z najczęściej realizowanych rutynowo badań w laboratorium chemicznym, bez względu od branży.

Źródło artykułu – przejrzyj naszą propozycję

Niestety, aktualnie istnieje niewielu producentów tego rodzaju asortymentu, w związku z czym ceny urządzeń wykorzystywanych do pomiaru ph są przeważnie wyższe i na zakup nowego, profesjonalnego sprzętu stać tylko laboratoria będące w nienagannej kondycji finansowej.