Czy wakacje w siodle są dobrym pomysłem na wyjazd dla najmłodszych? Jakie są plusy?

Wakacje są czasem kiedy nasza pociecha może odpocząć od obowiązku uczęszczania do szkoły. Planując ten czas dziecku warto prócz odpoczynku albo też spędzenia części tego czasu z całą rodziną, pomyśleć także o pożytecznym wykorzystaniu wolnych chwil. Dobrym pomysłem na wyjazd dla dziecka mogą okazać się wakacje na kursie jazdy konnej. Dlaczego warto pomyśleć o takim wyjeździe dla naszej pociechy?

jeźdzcy na koniach na łonie natury

Autor: Shannon Veerkamp
Źródło: http://www.flickr.com
Wyjazd na tego typu obóz chociażby na tydzień lub dwa to dobra nauka samodzielności dla dziecka. Nie może już bowiem co dzień liczyć na to, iż uda się do rodzica z każdą rzeczą. Dzięki temu dziecko będzie zmuszone poradzić sobie samo w niektórych sytuacjach. Może na początku być to dla niego dość problematyczne, natomiast po czasie będzie bardziej pewne siebie i zrozumie, iż samodzielnie poradzi sobie z niektórymi problemami. Będzie uczyło się nawiązywać nowe znajomości i z pewnością z chęcią spędzi czas z rówieśnikami.
Tego typu wyjazd to dobry czas na nauczenie się nowych umiejętności. Jazda konna nie należy do najprostszych i szczególnie dla małego dziecka może być dość stresująca na początku, gdy trzeba przełamać strach przed tak dużym zwierzęciem. Dlatego lepsze efekty daje nauka intensywna przez kilka tygodni, bo dziecko zdąży przyzwyczaić się szybciej do konia aniżeli chodząc na zajęcia dajmy na to raz w tygodniu- wakacyjna jazda konna (wakacyjna jazda konna). Jazda konna to także sporo zalet dla zdrowia najmłodszych. Wpływa ogólnie na polepszenie kondycji i wydolności, jednak oprócz tego oddziałuje ona niemal na każdy mięsień ciała, jak też rozluźnia. W idealny sposób można za pomocą takich zajęć korygować wszelkie wady postawy. Nadawać można prostą postawę ciała. Wszak sporo dzieci ma tendencję do garbienia się, co jednak można za pomocą jazdy konnej naprawić.

dzieci na koniach
Nie od dziś hipoterapia wykorzystuje dobroczynny wpływ jazdy na koniu tak na sferę fizyczną jak również psychiczną człowieka. O tym, że pomaga osobom niepełnosprawnym odzyskać sprawność ruchową to wie pewnie każdy, jednak pomaga też dzieciom z problemami emocjonalnymi. Pozwala przezwyciężyć strach, uczy koncentracji, leczy w stanach nerwic, rozluźnia i sprawia, że dziecko ma dużo motywacji do wykonywania powierzonych zadań, a co za tym idzie uczy zdyscyplinowania. Dziecko jest bardziej pewne siebie oraz ma więcej samodzielności, co wpływa w pozytywny sposób na jego rozwój. Jak widzimy zalet jest tak dużo, iż warto tego typu spędzanie czasu na obozie wziąć pod uwagę.