6 pytań o ścieżki zawodowej

Gdy pojawiła się w Polsce moda na studiowanie, w latach 90., całkowicie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A to źle, gdyż obecnie brakuje takich specjalistów. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez widoków na bardziej udane życie, którzy nierzadko wyjechali za granicę, aby jakoś funkcjonować, a mała jest ilość fachowców z prawdziwego zdarzenia. W sumie Ci także wyjechali, gdyż tam zarobią zdecydowanie lepiej.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to zarejestrował: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż w największej ilości przypadków spotyka ich się właśnie w okolicach remontów czy innych miejsc, gdzie niezbędni są specjaliści od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, które trafiają do biura i tam solidnie zarabiają, lecz jak gdyby porównać pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby zatrważająco nierówna.

Drewno w zakładzie stolarskim

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Stolarz, jak niechybnie każdy znakomicie wie, to osoba zajmująca się wykonywaniem mebli- przykładowo . Rzecz jasna w pracy tej niezbędna jest odpowiednia wiedza, narzędzia i doświadczenie. Jednakże istnieje mnogość firm, które wykonują umeblowanie na indywidualne zamówienie Klientów, a sporządzeniem takich mebli często zajmują się właśnie stolarze. Zamówienie takich mebli wymaga niewątpliwie więcej czasu i wysiłku aniżeli wybór gotowego już kompletu mebli, aczkolwiek jest to wyśmienite rozwiązanie dla osób, jakie cenią sobie nieszablonowość, styl oraz także wyjątkowość. Wprawdzie umeblowanie wykonywane na zamówienie częstokroć są także droższe od mebli gotowych, jednakże w tym wypadku bezspornie jest to wyśmienita inwestycja, szczególnie, że Klient może na własną rękę zdecydować, w jaki sposób mają wyglądać zamówione przez niego meble. Czytaj więcej przykładowo .

W sumie to zwyczajne, nasi rodacy są cenieni za ciężką pracę, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy są w stanie robić wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na swoim fachu i potrafimy pracować po kilkanaście godzin dziennie. Są wspomniane również negatywy, na przykład, picie alkoholu, ale przegrywają one w zestawieniu z zaletami, jakie oferują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać także w Polsce. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy zanim wybiorą odpowiednie studia, bo w mediach słychać co jakiś czas, iż po studiach nic nie jest zapewnione, że jest bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie oznacza. Nawet premier naszego kraju stwierdził, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.