Badania prenatalne – co powinno się o nich wiedzieć?

Badania prenatalne jeszcze kilka lat temu były wręcz niemożliwe do wykonania, chociaż aktualnie medycyna ogromnie się rozwinęła, wskutek tego wolno z powodzeniem realizować badania płodu w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego. Takie badania mogą wykryć istotne wady oraz choroby genetyczne u nienarodzonego jeszcze dziecka, takie jak na przykład zespół Downa czy też niepoprawności chromosomów.

Ciąża i USG

Autor: iStock
Źródło: iStock
badania (zweryfikuj u źródła) prenatalne zalecane są w szczególności kobietom, jakie zaszły w ciążę po raz pierwszy lub mają powyżej 35 lat. Badania prenatalne zezwalają nadzorować stan płodu, a także w wypadku wykrycia jakichś wad – podjąć wyśmienite leczenie. Poniektóre wykryte nieprawidłowości albo choroby muszą być usuwane jak najszybciej, na przykład zaraz po urodzeniu dziecka. Bez badań prenatalnych medycy zdołaliby nie dowiedzieć się o wystąpieniu takich nieprawidłowości, co mogłoby mieć spore konsekwencje dla zdrowia i nawet dla życia dziecka. Jednocześnie badania prenatalne NFZ zdołają przygotować rodziców na wychowywanie dziecka z wagą genetyczną, co też nie jest proste (dodatkowe informacje o badaniach prenatalnych NFZ). Mało tego badania prenatalne zezwalają także zapoznać płeć dziecka, jeszcze przed jego narodzinami.

Bez względu na to czy dziecko pozostało poczęte naturalnie czy być może metodą in vitro, w takim miejscu jak na przykład klinika in vitro, wolno bez kłopotu wykonać badania prenatalne . Posiadają one istotnie mnogość korzyści oraz istnieje jeszcze niemało innych powodów, które zachęcają do wykonania tych badań. Powinno się jeszcze wiedzieć, iż istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych – badania (odwiedź stronę) inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania inwazyjne wykonuje się jedynie wtenczas gdy istnieje zagrożenie bądź podejrzenie nieprawidłowości czy wad genetycznych u dziecka. Badania nieinwazyjne są wykonywane w sposób, jaki nie wymaga żadnej ingerencji na płodzie, są one całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak także dla dziecka. Z całą pewnością kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować wykonania badań prenatalnych, gdyż mogą one mieć niesłychanie ważkie znaczenie i wielki wpływ na zdrowie dziecka.