Czy wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym i kto mógłby się na nią zdecydować?

Również mężczyźni mogliby zapobiec niepożądanym ciążom u kobiet. Istnieje bezpieczna metoda, jaka może być porównywana z podwiązaniem jajników u pań.
Jest to wazektomia, jaka jednak nie może mylona być ze sterylizacją, gdyż nie prowadzi ona do bezpłodności trwałej.

Jest to urologiczny zabieg, który polega na przecięciu nasieniowodów. Powoduje to zakłócenia w transportowaniu plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach zabieg taki prowadzony jest metodą bez skalpela. Metoda ta polega na jednym lub dwóch nakłuciach bez konieczności cięcia. Zabieg jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu oraz jest niemalże niebolesny. Znieczulony nasieniowód uwidoczniony jest przez minimalne nacięcie skóry. Potem zakładane są tytanowe klipsy na nasieniowody i przecina się nasienny przewód.

Zaintrygował Cię przedstawiany tutaj post? Jeśli tak, warto zobaczyć również (https://apteczkadziecka.pl/pol_m_DZIECKO_Mleka-dla-dzieci-2206.html) inne wartościowe artykuły, gdyż one także są godne uwagi!

Operacja trwa kilkanaście minut, a pobyt pacjenta w szpitalu zajmuje ok. Jednej godziny. Mężczyzna, który podejmuje decyzję o poddaniu się takiemu zabiegów, musi decyzję taką dokładnie przemyśleć. Decyzji tej nie można podejmować w stresowej sytuacji.

wazektomia

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Powikłania po zabiegu pojawiają się bardzo rzadko. Do powikłań początkowych należy siniak na mosznie czy też stan zapalny miejsca operowanego. Po wazektomii trzeba powstrzymać się od współżycia seksualnego do całkowitego zagojenia się ranki. Trwa to przeważnie od czterech dni do 2 tygodni. W dzień zabiegu nie należy pić alkoholu i prowadzić samochodu. Do biurowej pracy pacjent mógłby wrócić już po czterech dniach, natomiast do pracy fizycznej po siedmiu dniach lekarskiego zwolnienia. Niezawodna jest skuteczność wazektomii. Ciągle trwają badania, jakie potwierdzają bezpieczeństwo wazektomii.

Dotychczas nie stwierdza się poważnych kłopotów zdrowotnych, jakie wywołane są przez podwiązanie nasieniowodów. Wazektomia nie przyczynia się na jakość seksualnego życia i nie wywołuje problemów z erekcją.