Zalety jeżdżenia na rowerze, jak odpowiednio wybrać rower do wieku oraz umiejętności

Jednym z najpopularniejszych i dających jednocześnie ogromnie dużo przyjemności sportów jest jazda na rowerze. W niektórych krajach rowery są ogromnie popularne, ostatnio i u nas wielu ludzi widzi zalety które płyną z tego właśnie sportu.

wejdź tu

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
W praktyce na rowerze mogą jeździć wszyscy, przy niewielkiej grupie schorzeń może być zakaz do uprawiania tej aktywności. Nie ma też znaczenia wiek, już trzylatek może pedałować na niewielkim trzykółkowym rowerku, można też spotkać na rowerze osoby mające powyżej osiemdziesięciu lat i doskonale dające sobie radę. Osoby które zaczynają przygodę z tym sportem powinny zacząć od znalezienia odpowiedniego roweru. Ich rodzajów i modeli jest bardzo dużo, więc warto po zakup wybrać się do dobrego sklepu, mającego fachową obsługę. Ma to o tyle znaczenie, że w miarę dobry rower będzie kosztował minimum tysiąc złotych, i jeżeli się go dobrze dobierze, to będzie mógł służyć przez wiele lat. Z tego też powodu warto skorzystać z pomocy kogoś z doświadczeniem, kto nie tylko wybierze najlepszy model, zależnie od preferowanego stylu jazdy, ale także jego wielkość, co z kolei ma znaczenie dla wygody i komfortu. Na rowerach jeździć już mogą paroletnie maluchy, więc jeśli będą tylko takie możliwości, to warto już wtedy je tego uczyć.

Rowerek dziecięcy

Autor: Alyssa Bird
Źródło: http://www.flickr.com
Najmniejsze rowery dla dzieci – dla dzieci – są trzykółkowe, a pedała umieszczono w nich na samym przodzie. Większego czterolatka można już spokojnie posadzić na rowerku z kołami 12 cali, a gdy podrośnie, to na kolejno większych modelach. Rowery dziecięce są sprzedawane w raptem kilku odmianach, znacznie więcej jest ich jeśli chodzi o rowery dla dorosłych. Tu najbardziej popularne są odmiany rowerów górskich, z przednią i tylną przerzutką oraz oponami umożliwiającymi jazdę w trudniejszych warunkach. Z kolei do poruszania się po mieście dla wielu osób znacznie wygodniejsze będą klasyczne rowery miejskie, z wygodnym siodełkiem i podniesioną wyżej kierownicą. Wielbiciele szybkości także będą coś mogli dla siebie znaleźć, na sportowym rowerze szosowym da się jeździć naprawdę szybko.